GALANTA - Vláda na svojom stredajšom výjazdovom rokovaní v Galante schválila návrh ústavného zákona, ktorý má riešiť situáciu so zvýšeným výskytom medveďov v intravilánoch a bezpečnostné riziká s tým súvisiace. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) o tom informoval po rokovaní kabinetu.
"Týmto zákonom sa stanovujú podmienky, pri splnení ktorých možno pristúpiť k odstrelu. Tie podmienky sú postavené tak, že v nejakom rozumnom čase budeme vedieť tento problém vyriešiť," dodal Fico.
Minister životného prostredia spresnil, že zákon umožňuje v okolí miest a obcí vytvoriť 500 m bezpečnostnú zónu. "Pokiaľ sa do tejto zóny dostane medveď, je jasné, že výrazne stratil plachosť a zvyšuje sa riziko stretu s človekom. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bude možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania," vysvetlil Taraba. "Odstrel budú môcť vykonať nielen členovia zásahového tímu, ale aj poľovníci, policajti, v národných parkoch aj ich správcovia," informoval.
Zdôraznil, že návrh je "absolútne právne čistý". Načasovanie návrhu vysvetlil tým, že prichádza čas prebúdzania sa medveďov zo zimného spánku a ich vyššej koncentrácie v okolí sídiel. "Ústavným zákonom to dávame preto, aby to mimovládky nemohli zastaviť na ústavnom súde," uviedol Taraba. Šéf envirorezortu sa chce stretnúť s predsedom Národnej rady SR Petrom Pellegrinim (Hlas-SD) a hovoriť o prípadnom mimoriadnom rokovaní parlamentu o návrhu.
archívne video
Agresívny Medveď z Liptovského Mikuláša bola vlastne trojročná medvedica
Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR (Zásahový tím ŠOP SR) usmrtil 26. marca medzi liptovskomikulášskou mestskou časťou Iľanovo a Závažnou Porubou trojročnú samicu s váhou takmer 70 kilogramov. Podľa odboru komunikácie a propagácie ŠOP SR išlo o problémového medveďa hnedého, ktorý útočil na obyvateľov Liptovského Mikuláša.
Medvedicu identifikovali na základe informácií špecializovaného softvéru, ktorý využívali hliadkujúce drony, vybavené najnovšou technológiou, profesionálnou termovíziou a nočným videním. "Úlohou dronov bol zber dát, získanie a vyhotovenie dostatočne kvalitnej fotografickej a video dokumentácie. Špeciálny softvér porovnával fotodokumentáciu útočiacej medvedice z Liptovského Mikuláša so snímkami, zhotovenými počas viacerých sledovaní. Drony vyhodnocujú fyziologické parametre sledovaného živočícha, čo umožnilo zásahovému tímu presnú identifikáciu a úspešnú elimináciu problémovej medvedice," uviedol odbor komunikácie a propagácie s tým, že túto technológiu identifikácie využil zásahový tím po prvýkrát.
Zásahový tím ŠOP SR ukončí v stredu o 18.00 h v predmetnom území 24-hodinové hliadkovanie. "Život a pohyb v meste, ako aj jeho okolí je bezpečný. Zásahový tím je však pripravený v prípade potreby okamžite zasiahnuť a funguje v pohotovostnom režime na celom území Slovenska. ŠOP SR zároveň vyzýva obyvateľov, aby v prípade spozorovania medveďa v intraviláne alebo jeho bezprostrednej blízkosti oznámili túto skutočnosť na existujúce čísla tiesňového volania 112, prípadne 158 a 155," dodal odbor komunikácie a propagácie.
Pripomenul, že medvedica v nedeľu 17. marca vnikla do Liptovského Mikuláša zo severnej strany, z oblasti Západných Tatier. "Počas nedele napadla v centre mesta päť osôb vo veku od 10 do 72 rokov, pričom po preplávaní rieky Váh unikla do lokality medzi mestskými časťami Ploštín a Iľanovo. Následne po udalosti mesto zriadilo krízový štáb," doplnil.