BRATISLAVA – Pokiaľ by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v marci, parlamentná zostava strán by ostala rovnaká. Kartami by zamiešalo najmä rozhodnutie Igora Matoviča. Pokiaľ by do volieb vstúpili v koalícii, ani by si neškrtol, ako samostatná strana by však okresal mandáty súčasnej vládnej koalícii. Najsilnejší Smer však zoslabol, na krk mu dýchajú poslanci Progresívneho Slovenska.
archívne video
Prieskum agentúry ako pre reláciu TV JOJ Na Hrane ukázal, ako by parlamentné voľby dopadli v prípade, ak by sa konali v polovici marca. Prvé miesto by uchmatol stále vedúci Smer-SD so ziskom 22,1% hlasov. Druhé Progresívne Slovensko však favoritovi dýcha na krk. So ziskom dôvery 21% percenta rozhodnutých voličov tak skresali náskok. Strana Hlas-SD by tak potvrdila stabilné tretie miesto so ziskom 15,9%.
Na štvrtom mieste by skončilo konzervatívne KDH, ktorý by svoj volebný výsledok navýšili na 8,1% a v hanbe by neostala ani liberálna SaS so ziskom 6,7%. To isté sa však nedá tvrdiť o vtedy ešte volebnej koalícii SLOVENSKO (vtedy OĽaNO), Kresťanská únia a Za ľudí, ktorí by so ziskom len 5,6% bránami parlamentu neprešli. V prípade, ak by do volieb šli samostatne, tento výsledok by im však na parlamentné kreslá stačil. Parlamentné kreslá by tak napokon obsadili aj poslanci SNS, ktorý by vo voľbách uspeli len tesne, so ziskom 5,1% voličských hlasov.
Krajná pravica by opäť neuspela, oči pre plač by ostali aj Demokratom
Tesne za bránami parlamentu by napokon ostala strana Maďarská aliancia, ktorá by získala dôveru len 4,6% rozhodnutých voličov. Krajná pravica pod zástavou hnutia Republika by rovnako, ako v septembrových voľbách neuspela, zisk 3,9% by im opäť nestačil.
Za bránami parlamentu by ostali aj odídenci z hnutia SLOVENSKO a mnohí predstavitelia bývalej vládnej zostavy pod vlajkou Demokratov, tí by v parlamentných voľbách obdržali len 3,2% hlasov. Volebný, teda neúspešný výsledok by potvrdil aj Boris Kollár so svojou stranou Sme rodina (2%) a Kotlebovci – ĽSNS by boli so ziskom len 1,3% hlavo taktiež neúspešní.