BRATISLAVA - Krajský súd v Bratislave potvrdil zamietnutie návrhu na neodkladné opatrenie v prípade policajta Róberta Magulu, ktorý bol postavený mimo služby. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR s tým, že voči tomuto rozhodnutiu nie je prípustný riadny opravný prostriedok.
Senát krajského súdu svojím rozhodnutím z 25. januára potvrdil predošlé uznesenie Mestského súdu Bratislava IV. "Veríme, že aj v ostatných obdobných prípadoch budú rozhodnutia v prospech MV SR a bude zachovaný princíp právnej istoty," dodali z rezortu vnútra.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po utorkovom rokovaní vlády priblížil, že bratislavský krajský súd rovnako rozhodol aj v prípade vyšetrovateľa Jána Čurillu. Šutaj Eštok zdôraznil, že postavenie niekoľkých príslušníkov Policajného zboru mimo služby nemalo žiadnu súvislosť s poskytnutím statusu chráneného oznamovateľa.
"Krajský súd Bratislava tiež konštatoval, že zákonnosť personálneho rozkazu, ktorý bol vydaný ministerstvom vnútra, nie je možné riešiť v civilnom sporovom konaní, pretože by išlo o neprípustný zásah do výkonu právomoci orgánov výkonnej moci," podotkol. Právny zástupca oboch policajtov Peter Kubina rozhodnutia súdu rešpektuje, ale nesúhlasí s nimi. "Preto proti týmto rozhodnutiam v najbližších dňoch podáme dovolanie. Toto dovolanie bude odôvodnené porušením práva na spravodlivý proces, konkrétne vo forme odopretia súdnej ochrany," ozrejmil na sociálnej sieti.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu. Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich.