BRATISLAVA – Slovensko bude už onedlho zápasiť s menšou produkciou elektrickej energie, na akú sme zvyknutí. Riešením by sa tak mohla stať nová výkonná elektráreň a ako vhodné riešenie sa dnes javí výstavba malých modulárnych reaktorov. Štát dnes už odhadol prvých päť lokalít, kde by sa mohlo už onedlho štiepiť jadro. Pozrite sa, kde by mohli v budúcnosti stáť a kto sa postará o ich výstavbu.
archívne video
Jeden malý modulárny reaktor dokáže napájať 200 000 až 300 000 domácností, problémom nie je ani ich výstavba, ktorá je oproti štandardným nukleárnym reaktorom lacnejšia a menej náročná. Štát dnes už vytipoval päť oblastí, v ktorých by mohli v budúcnosti stáť.
Košický U. S. Steel plánuje v blízkej budúcnosti zmeniť svoje výrobné postupy. S prechodom na nové a výkonné elektrické oblúkové pece by sa však v regióne masívne zvýšila spotreba elektriny. U. S. Steel sa tak prirodzene stal jednou z lokalít, kde by sme v budúcnosti mohli výstavbu jadrového reaktora očakávať.
Malé, no výkonné reaktory by však mohli stáť aj v Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach, Novákoch a Vojanoch. Všetky miesta totiž spĺňajú zásadné kritériá ako dobrú infraštruktúru či distribúciu elektriny. Miestni sú zároveň zvyknutí na to, že vo všetkých spomínaných lokalitách sa už elektrina vyrába.
S plánmi výstavby sú však všetci zatiaľ obozretní. „V každom prípade je to zatiaľ len jedna z možností a práve výsledok štúdie určí, či má zmysel uberať sa týmto smerom,“ priblížil hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača v súvislosti s možnosťou, že zdroj by vyrástol v lokalite ich huty.
O výstavbu sa uchádza zásadný hráč: Reaktory môžu mať amerického autora
Priekopníkmi v sektore modulárnych reaktorov sú dnes napríklad americká spoločnosť Westinghous či český ČEZ. „Technológia na výstavbu malých zdrojov bude pripravená okolo roku 2030 a myslím si, že to dobre zapadá aj do plánov, ktoré máte na Slovensku. Máte lokality, kde by sa o takomto zdroji dalo uvažovať,“ povedal pre portál šéf Westingousu Petr Brzezina.
Nové typy elektrárni by tak mohli stáť aj v blízkosti zastavaných zón. „Momentálne je bezpečná vzdialenosť od jadrovej elektrárne zhruba 16 kilometrov. Dúfame že sa nám podarí presadiť, že tieto malé elektrárne budeme môcť stavať len tri kilometre od zastavenej zóny,“ verí viceprezidentka pre energetické systémy Westinghouse Rita Baranwalová.
Projekt, ktorý chce na Slovensko priniesť americká firma Westinghouse, by mali schváliť už začiatkom dekády od 2030. Podľa výrobcu vydrží modulárna jadrová elektráreň aj náraz malého lietadla, píše portál RTVS.
Práve americká spoločnosť by sa mohla stať dôležitým uchádzačom na výstavbu nových energozdrojov na Slovensku. Výstavba však nejaký čas potrvá, podľa prvých odhadov by však prvé modulárne reaktory mohli stáť už o 10 rokov.