BRATISLAVA - Normatívne financovanie materských škôl (MŠ) vníma minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker (Hlas-SD) ako veľmi pozitívny krok pre Slovensko. Uviedol to v rozhovore pre TASR. Od 1. januára 2025 MŠ nebudú financované mestami a obcami, ale štátom. Rovnako tak aj školské kluby pre deti.
archívne video
"Socioekonomické prostredie má obrovský vplyv na budúcnosť človeka. Kde sa deti narodia, tam väčšinou aj zostávajú. Šance, že sa z toho vymania sú nízke, a to sa začína už v MŠ," povedal Drucker. Keď nie je dobre zabezpečené predprimárne vzdelávanie v obci, ťažko je potom podľa neho nastaviť dobré základy pre ďalšie vzdelávanie, a to podporuje generačnú chudobu. Skonštatoval, že obec, kde je 70 až 80 percent nezamestnaných ľudí, nemá finančné prostriedky na MŠ, keďže peniaze pochádzajú z daní príjmu fyzických osôb.
Často podľa jeho slov ide o rómske osady. "Zostávajú v systéme aj regionálne, aj v celom sociálnom prostredí. Hneď ako prejdeme na financovanie štátom, budeme vedieť financovať MŠ aj v takýchto regiónoch," uviedol. Normatívne financovanie MŠ je podľa Druckera o solidarite. Mnoho detí sa totiž nedokáže vymaniť z generačnej chudoby a medzi nimi môže byť talent, ktorý by sa mohol rozvinúť, ak by sa narodili niekde inde. Ako avizoval, na Slovensku chýbajú mnohé profesie a v budúcnosti by ich mohli aj z týchto detí vytvoriť a produkovať.