Nedeľa24. november 2024, meniny má Emília, zajtra Katarína

AKTUÁLNE Prezidentka Zuzana Čaputová klepla vláde po prstoch: Vetovala tzv. kompetenčný zákon

Zuzana Čaputová Zobraziť galériu (2)
Zuzana Čaputová (Zdroj: Topky/Maarty)

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok vrátila poslancom Národnej rady SR na opätovné prerokovanie tzv. kompetenčný zákon. Výhrady má k viacerým jeho ustanoveniam aj k samotnému legislatívnemu procesu. Informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

archívne video

Tlačová konferencia Ladislava Kamenického, Erika Tomáša a Zuzany Dolinkovej (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Časť výhrad prezidentky smeruje k zmene spôsobu menovania a odvolania predsedov Štatistického úradu SR a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zákonodarca sa podľa prezidentky nevyrovnal s požiadavkou ústavy, podľa ktorej vyšších štátnych funkcionárov menuje prezident a štátnych funkcionárov vymenúva vláda. Hlava štátu má výhrady i k novozavedeným dôvodom odvolania oboch funkcionárov, Čaputová v nich vidí ohrozenie nezávislosti oboch orgánov voči vládnej moci. Upozorňuje tiež na retroaktivitu zákona. "Môže sa uplatniť aj na súčasných predsedov oboch orgánov vymenovaných podľa doterajších predpisov, čím dochádza k ústavnému nesúladu s princípom právnej istoty," vysvetlila.

Túto smerujú výhrady prezidentky

Hlava štátu tiež namieta zaradenie Slovenskej informačnej služby (SIS) a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) medzi ústredné orgány štátnej správy. Výhrady prezidentky smerujú k spôsobu, akým zmenu právna úprava schválila a akým sa má uviesť do právneho života. "Ide o prijatie zásadnej zmeny postavenia SIS a ÚRSO, ktorá prebehla bez diskusie s dotknutými orgánmi, bez medzirezortného pripomienkového konania a bez zohľadnenia všetkých legislatívnych dosahov na práva a povinnosti týchto orgánov v praxi," objasnila. Neprediskutovaná a dostatočne nepripravená zmena môže podľa nej spôsobiť problémy v praxi.

Nastane ohrozenie verejného záujmu?

Výhrady má prezidentka aj k zmenám pri licenciách na obchodovanie so zbraňami a výrobkami obranného priemyslu, ktorých vydávanie by po novom bolo výhradne na stanovisku ministerstva obrany bez autorizácie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR a SIS. Podľa prezidentky to môže spôsobiť ohrozenie verejného záujmu. Poukázala pri tom na to, že rezort obrany nemôže disponovať takou kvalitou informácií o stave ľudských práv, bezpečnosti, stavu demokracie a jej ohrozenia v tretích krajinách, akou disponuje z dôvodu svojej činnosti MZVEZ a SIS.

"Tieto informácie sú pritom životne dôležité pri posúdení žiadosti o udelenie licencie pre obchodovanie s dotknutými výrobkami z pohľadu zahraničnopolitických, bezpečnostných alebo obchodnopolitických záujmov SR," uviedla prezidentka, namietajúc i v tom prípade skrátené legislatívne konanie bez odbornej diskusie. Prezidentka zároveň vládou deklarované dôvody na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu považuje za politické a v žiadnom prípade nie za právne ani zákonné, kritizuje aj samotný priebeh rozpravy v parlamente. V rámci tzv. kompetenečného zákona, ktorý poslanci schválili 20. decembra, malo od 1. januára vzniknúť aj nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.

Progresívne Slovensko víta veto novely kompetenčného zákona

Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka víta rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá vetovala novelu kompetenčného zákona. TASR o tom informoval riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva. "Táto novela je veľmi nebezpečný návrh, ktorý unáša nezávislé inštitúcie, ako je štatistický úrad či Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a zároveň dláždi cestu pre Tibora Gašpara, aby sa mohol stať riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS)," vyhlásil Šimečka.

archívne video 

Spoločná tlačová beseda predsedov strán Progresívne Slovensko, KDH a SaS k aktuálnej politickej situácii (Zdroj: Topky/Maarty)

PS poukázalo na to, že prezidentka kritizuje nielen viaceré ustanovenia zákona, ale aj spôsob, akým zmeny v zákone prebehli. "Čistky v nezávislých štátnych inštitúciách či nová trafika pre SNS v podobe nového ministerstva určite nie sú dostatočné dôvody na skrátené legislatívne konanie," skonštatoval Šimečka. Avizoval, že v opozícii urobia všetko pre to, aby prinútili koalíciu tie najhoršie návrhy stiahnuť.

Rozhodnutie prezidentky vetovať tzv. kompetenčný zákon je správne, uvádza SaS

Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej vetovať tzv. kompetenčný zákon. Krok považuje za správny. Strana má voči právnej norme viaceré výhrady, v tejto veci sa plánuje obrátiť aj na Ústavný súd SR. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák. "Namiesto cielenej podpory športu a cestovného ruchu si koalícia pred Vianocami schválila v čase nedostatku financií ministerstvo s rozpočtom 100 až 200 miliónov eur ročne. Časť z toho ide pritom na platy úradníkov, limuzíny a ochranku," skonštatoval predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling.

Okrem vzniku nového ministerstva nesúhlasí ani s ďalšími zmenami, ktoré mala novela priniesť. Skritizoval napríklad úpravu menovania a odvolávania predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Štatistického úradu SR. "Novela taktiež ministerstvu obrany, konkrétne Robertovi Kaliňákovi, poskytovala monopol pri udeľovaní licencií na obchodovanie so zbraňami. Toto je absolútne neprijateľné," poznamenal. Poslanec zároveň avizuje, že prelomenie veta prezidentky nebude jednoduché. "Budeme zásadne proti a bojovať proti tomuto vládnemu valcu. Navyše spolu s opozičnými kolegami plánujeme napadnúť novelu kompetenčného zákona na Ústavnom súde," uzavrel.

SNS verí, že parlament sa pri hlasovaní o kompetenčnom zákone opäť zjednotí

Slovenská národná strana (SNS) verí, že parlament sa opäť zjednotí pri hlasovaní o tzv. kompetenčnom zákone a bude platný aj bez súhlasu prezidentky. TASR stanovisko poskytla hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová.

SNS vníma vyjadrenie prezidentky, ktorá zákon vetovala, so zadosťučinením. "Ani jedno slovo nie je o výhrade vo vzťahu k ministerstvu cestovného ruchu a športu. Opozícia celú kritiku zamerala na vznik ministerstva, ktoré je potrebné pre Slovenskú republiku," vyhlásila strana. Slovensko môže podľa národniarov v budúcnosti na synergii cestovného ruchu a športu zarábať do štátneho rozpočtu miliardy. Opozícia, najmä Sas a PS, podľa SNS opäť ukázala len svoj amatérsky prístup, keď sa zamerala svojimi vyjadreniami na vznik nového ministerstva, ktoré prezidentke SR "vôbec neprekáža".

Ak NR SR prelomí veto prezidentky, KDH zváži, že sa obráti na Ústavný súd

Ak parlament prelomí veto prezidentky, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zváži, že sa obráti na Ústavný súd. Hnutie poukázalo na to, že novela tzv. kompetenčného zákona je mimoriadne škodlivá pre Slovensko. TASR o tom informovala hovorkyňa KDH Lenka Halamová. "Je dobrou správou pre Slovensko, že prezidentka vetovala kompetenčný zákon, ktorý zriaďuje nové ministerstvo športu a cestovného ruchu a účelovo radikálne mení organizáciu štátnej správy," vyhlásil predseda KDH Milan Majerský.

Doplnil, že podpora športu a cestovného ruchu na Slovensku je pre KDH mimoriadne dôležitá. Tvrdí, že ak by to tak bolo aj pre koalíciu, tá by sa podľa neho vydala cestou riadneho legislatívneho procesu, kde sa opravia všetky nedostatky a nové ministerstvo bude slúžiť svojmu účelu. "Pod rúškom vzniku nového ministerstva sa však strany SNS, Smer a Hlas snažia zmeniť štruktúru mnohých orgánov, a to štýlom, aký im je blízky - s chybami, bez odbornej diskusie a v skrátenom legislatívnom konaní," doplnil Majerský.

Viac o téme: Zuzana ČaputováKompetenčný zákon
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu