BRATISLAVA - Popraskané steny, ktoré sa oddeľujú od chodníka. Okrem toho aj jasne naklonený múr. Aj to je realita, ktorú majú návštevníci možnosť vidieť pri návšteve bratislavského hradu. Hradný kopec sa doslova prepadáva. Kto, alebo čo však za to môže. V minulosti dosluhujúci predseda parlamentu ukazoval na developerský projekt pod hradným kopcom. Je to však tak?
Celé sa to začalo ešte pred rokom. V tom čase sa predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) rozhovoril o probléme, ktorý musia riešiť. Týkal sa praskajúceho múru areálu Bratislavského hradu. Už zhruba tri roky prebiehajú stavebné práce na hradnom kopci, kde vznikne nová štvrť Vydrica. A práve developerskému projektu dával Kollár za vinu problémy s prasklinami. „Áno, je to problém. Ten svah sa pohol a nám praskajú steny. Neprekáža mi výstavba pod hradným bralom. Ale to, keď niekto začne stavať a mne začne praskať budova, prípadne sa naruší statika alebo mi tá budova padne,“ povedal pred rokom.
Archívne VIDEO
V posledných dňoch sa táto téma otvorila opäť. Počas prechádzky nádvorím Bratislavského hradu si totiž nedá nevšimnúť praskliny na hradnom múre. Ba čo viac, jasne vidieť, ako sa múr oddeľuje od zvyšku areálu a padá. Medzera má miestami aj takmer 15 centimetrov a niektoré miesta sa už dokonca prepadli. Aj v súčasnosti sa preto začalo polemizovať o tom, kto je vinníkom a opäť sa začalo ukazovať na developerský projekt Vydrica. Podľa kompetentných to ale nie je úplne tak.
Vo veci sme oslovili Krajský pamiatkový úrad Bratislava, ktorý priznal, že sa problémom zaoberajú. Hrad je totiž národná kultúrna pamiatka. Podľa riaditeľa bratislavských pamiatkárov Jána Mackoviča je úrad informovaný o poruche múru v areáli Bratislavského hradu už dlhšiu dobu. "Odkláňa sa horná časť múru popri chodníku na jeho severnej stane. Aktuálne je realizovaný monitoring - prebieha meranie a budú realizované sondy na zistenie možných príčin a následne budú na základe zistení realizované opatrenia na zabránenie ďalšieho odklonu múru. Na základe vyjadrenia zodpovedného statika Ing. Vladimíra Kohúta je nepravdepodobné, že táto porucha súvisí s výstavbou Vydrice," priblížil Mackovič. Ako dodal, s ich úradom sú predbežne konzultované výsledky monitoringu. "Po ukončení monitoringu budú prijaté opatrenia," uviedol.
Kancelária NRSR sa problémom zaoberá
Hrad a areál hradu je v správe Národnej rady Slovenskej republiky. Podľa slov komunikačného odboru Kancelárie NRSR je prasklina v časti hradného múru nad Žigmundovou bránou. "Tento problém sa bude odstraňovať stavebným riešením odsúhlaseným odborne spôsobilou osobou. Náklady na túto sanáciu si bude Kancelária Národnej rady SR v prípade, ak bude preukázaná príčinná súvislosť s činnosťou iného subjektu na hradnom kopci, nárokovať od tohto subjektu. Kontrolné merania posunov v dohodnutých bodoch realizuje aj investor/developer a nezávisle aj Kancelária Národnej rady SR," uviedli z komunikačného odboru.
Dodali, k dnešnému dňu nie je možné jednoznačne určiť príčiny vzniku prasklín a posunov. Vychádzajú pritom z dokumentov a meraní, ktoré má Kancelária k dispozícii. Kancelária preto iniciuje ďalšie rokovania s odborníkmi na danú problematiku a pripravuje doplnenie podkladov pre ďalšie relevantné odborné stanoviská a znalecké posudky. "Podľa odborných vyjadrení statikov nejde v prípade tejto poruchy o havarijný stav a návštevníci areálu hradu nie sú ohrození," uzavreli.
Chceme byť dobrý sused, reaguje developer
To, že by za stav hradného brala bola zodpovedná výstavba Vydrice, odmieta aj samotný developer. Podľa šéfa marketingu spoločnosti Lucron Pavla Baslíka, ktorá je zástupcom Vydrica Development, chcú byť dobrý sused a všetky kroky komunikujú s NRSR ako správcom Hradu. "Stav zobrazený na fotografiách nemá žiaden súvis s výstavbou projektu Vydrica. Zobrazený odklon múru aj praskliny v dlažbe sa objavili už v roku 2014, t. j. päť rokov pred zahájením našej stavebnej činnosti. Napriek tomu skalný masív nad projektom Vydrica neustále monitorujeme a pravidelne vyhodnocujeme. Neevidujeme deformácie alebo posuny. S NRSR trvalo komunikujeme a spolupracujeme počas celej výstavby projektu Vydrica," upozornil Baslík.