BRATISLAVA - Informácia o tom, že Tomáš Taraba by sa mal stať novým ministrom kultúry, dvihla umeleckú obec zo stoličiek. Ku kritikom jeho prípadnej nominácie na post šéfa tohto rezortu sa okrem iných pridala aj producentka Wanda Hrycová, ktorá to vyjadrila aj podpisom petície. Taraba špekulácie o tom, že post by mal pripadnúť práve jemu, dementoval. K Hrycovej, ktorá pred časom na sociálnej sieti napísala o svojom boji s depresiou, sa pritom aj osobne vyjadril. Jeho slová pobúrili Ligu za duševné zdravie.
archívne video
Liga za duševné zdravie upozorňuje, že politici by mali slová vyberať veľmi citlivo a zvážiť, čo povedia alebo napíšu. "Sme ešte len dva týždne po voľbách a naša spoločnosť sa, napriek očakávaniam, neposunula bližšie k zmiereniu a upokojeniu. Naopak, bariéry akoby ešte narástli. Slovník zvolených zastupiteľov naďalej hrubne a ich rétorika neberie ohľady," uvádza v statuse na sociálnej sieti.
Reaguje ním na slová Tomáša Tarabu, ktorý si na sociálnej sieti neodpustil osobné poznámky na adresu dvoch aktérov petície proti jeho nominácii na post ministra kultúry, a to konkrétne na producentku Wandu Hrycovú a spisovateľa Michala Havrana.
"Novinári sa ma pýtajú, čo hovorím na to, že pani Hrycová a pán Havran spustili petíciu, aby som nebol minister kultúry, ktorým ja ako je známe už aj verejne, ani nechcem byť," zverejnil Taraba v statuse a pokračuje: "K pani Hrycovej sa nechcem verejne vyjadrovať, pretože nedávno verejne uviedla, že viac ako roka a pol trpí silnými depresiami a zažíva panické ataky. Nechcem psychiatrickému pacientovi preto mojou odpoveďou priťažiť." Takáto reakcia nie je podľa Ligy za duševné zdravie v poriadku.
Útoky na slabších sú najzákernejšou formou boja
Útoky na slabších či znevýhodnených ľudí sú podľa ligy najzákernejšou formou boja v slušnej spoločnosti. "Duševné ochorenie nie je slabosť, naopak, priznať problém v oblasti duševného zdravia je aktom veľkej odvahy a vnútornej sily. Napriek tomu však ostáva obrovským prešľapom voči ľudskosti a prejavom osobnej zloby, nízkosti, zbabelosti, nedostatku vkusu, zodpovednosti a morálky, zaútočiť na niekoho kvôli jeho duševnému ochoreniu či problému," reaguje na Tarabove slová.
Pripomína, že duševné ochorenie si nikto nevyberá a ide o jednu z najväčích bolestí, aké možno v živote zakúsiť. "Neznamená to však, že by ľudia s duševným ochorením boli akokoľvek menej hodnotní či schopní prispievať do spoločnosti. Naopak, skúsenosť nám ukazuje, že citlivé, vnímavé a tvorivé duše zvyknú bolieť najviac…," pripomína.
Snažme sa o korektnú diskusiu
"Nemusíme spolu súhlasiť, ale musíme v našej spoločnosti zachovávať štandardy rešpektujúcej a korektnej komunikácie. Pokúsme sa k nim vrátiť," vyzýva Liga za duševné zdravie. "Aj keď sa nám môže zdať, že svojím “šťavnatým výrokom” dobre vytrestáme názorového oponenta, v skutočnosti môžeme zraniť a zasiahnuť mnohých ľudí, ktorí si to vôbec nezaslúžia," dodáva.
S problémom v oblasti duševného zdravia sa v živote stretne každý piaty človek a čísla celosvetovo stále rastú. "Nikto nie je imúnny ani dostatočne “silný”, aby raz nepotreboval pomoc a súcit." Pripomína, že o duševnom zdraví treba rozprávať citlivo, obzvlášť, ak našim slovám načúva veľa ľudí. "Pre politkov a političky to platí niekoľkonásobne," zdôrazňuje. "Prosíme, hovorme a konajme tak, aby sme sa raz za svoje slová nemuseli sami pred sebou hanbiť a aby nás vlastná arogancia nedobehla," dodáva na záver.