BRATISLAVA - Po tom, čo sa udialo tento týždeň na sociálnych sieťach, zjavne nezostane kameň na kameni. Stretnutie známej novinárky so sudkyňou vyvolalo v časti spoločnosti také pohoršenie, že už aj priamo reagujú. Jedným z nich je aj známy advokát Marek Para, ktorý dokonca predsedovi Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Jánovi Hrubalovi zaslal list. Žiada ho o vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti!
archívne video
Podnet na vyvodenie discpilinárky
Para list Jánovi Hrubalovi začina poriadne z ostra. "Obraciam sa na Vás s podnetom na vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti proti sudkyni Špecializovaného trestného súdu Mgr. Pamele Záleskej, nakoľko vzniká podozrenie z neoprávneného úniku informácií z prostredia Špecializovaného trestného súdu v prospech redaktorky Denníka N Moniky Tódovej a zamlčiavania informácií o ich vzájomnom partnerskom vzťahu v trestných veciach vedených pod sp.zn. PK-2T/32/2019 a sp.zn. 13T/1/2023, napriek vedomosti sudkyne, že takýto blízky vzťah musela oznámiť, nakoľko mal a má význam pre jej vylúčenie z vykonávania úkonov v predmetných trestných veciach," píše skúsený advokát, ktorý už v minulosti na súde zastupoval aj Mariána Kočnera, Pavla Ruska či iných klientov.
Novinárka je podľa neho zaujatá
"Je možné viesť rozsiahle polemiky o tom, či je morálne, že novinárka, ktorá je sama v procesnom postavení poškodenej (trestná vec vedená PPZ, NaKA VY), nakoľko sa v prípade tzv. „sledovania novinárov“ domáha potrestania Mariana Kočnera a Ing. Norberta Bödöra píše články o týchto osobách a subjektívne hodnotí skutočnosti, ku ktorým (logicky ani nemôže) nie je schopná zaujať objektívny postoj," kritizuje Tódovú v liste Para.
"Verím, že ako skúsený predseda súdu uznáte, že podobnú potrebu ako advokáti, teda dopyt po informáciách a to najmä tých nie bežne dostupných, majú aj novinári, čo preukazuje, že nie je celkom vhodný intímny, či partnerský vzťah medzi sudcom, či sudkyňou na jednej strane a novinárom pôsobiacim v oblasti, ktorá sa venuje súdnym procesom – o to viac ak sa skoro výhradne venuje súdnym konaniam vedeným pred Špecializovaným trestným súdom v tzv. exponovaných kauzách," pokračuje Para, podľa ktorého práve do utorka "utajovaný vzťah" medzi oboma osobami je niečím, čo "nielen vrhá zlé svetlo na celý systém súdnictva, osobitne na Špecializovaný trestný súd, ale predovšetkým vzbudzuje legitímne otázky o zachovaní dôvernosti informácií z prostredia Špecializovaného trestného súdu".
Para očakáva vyvodenie zodpovednosti
"V uvedenom význame som presvedčený, že ak sa má uplatňovať rovnaký meter na všetkých, tak nie je možné vo Vašom postavení prehliadať praktiky sudkyne Mgr. Pamely Záleskej a nepodniknúť kroky smerujúce k vyvodeniu disciplinárnej zodpovednosti proti tejto sudkyni príslušným orgánom," uzavrel v liste Hrubalovi Para.
Ján Mazák aktuálne nevidí dôvod, aby sa vzťahom Pamely Záleskej zaoberala Súdna rada
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák v súčasnosti nevidí dôvod na to, aby sa Súdna rada SR zaoberala vzťahom sudkyne Pamely Záleskej a novinárky Moniky Tódovej. Ako zdôvodnil, Súdna rada nemá dôkazy o porušovaní povinností sudkyne. Vyplýva to z jeho vyjadrenia.
"Zásah Súdnej rady by prichádzal do úvahy len vtedy, ak by sa nepochybne dokázalo, že táto sudkyňa sa dopustila v občianskom živote niečoho, čo je nezlučiteľné s jej povinnosťami, napríklad, ako sa jej to stále bez dôkazov podsúva, že by poskytovala informácie zo spisov, v ktorých je zákonnou sudkyňou. Také niečo sa dodnes nepreukázalo a Súdnej rade sa nepredložili dôkazy o porušovaní povinností menovanej sudkyne," uviedol Mazák.
Na konanie pred Súdnou radou podľa jej predsedu nestačí spolužitie sudkyne s novinárkou. Ako zdôvodnil, Súdna rada SR nie je oprávnená vstupovať do súkromia a rodinných vzťahov žiadneho sudcu. "Na tom nič nemení to, že ide o rodinný vzťah medzi známou novinárkou a významnou sudkyňou," poznamenal. Ako pripomenul, existuje množstvo rodín, v ktorých sú sudcovia a advokáti, advokáti a prokurátori či sudcovia a prokurátori. "Neviem o tom, že by sa u nich riešili konflikty záujmov len preto, lebo manželia pôsobia v exponovaných právnických profesiách. Bez dôkazov o porušení ich profesionálnych povinností," dodal.
Vzťah sudkyne a novinárky považuje Mazák za rodinný vzťah, ktorý je chránený v Charte základných práv Európskej únie, teda Súdnym dvorom Európskej únie. Podľa dokumentu má každý právo na rešpektovanie svojho súkromného a rodinného života, obydlia a komunikácie. "Charta základných práv má prednosť pred naším základným zákonom a rozsudky Súdneho dvora sú záväzné aj pre Slovensko. Podobne je formulovaná i ochrana rodinných vzťahov v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd a v judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva," upozornil. Poukázal tiež na ochranu súkromia a rodinného života vyplývajúcu z Ústavy SR.
Podľa Mazáka by bola namieste zdržanlivosť pri hodnotení tohto zjavne rodinného vzťahu medzi novinárkou a sudkyňou. "Bolo by totiž nanajvýš nevhodné a nešťastné, ak by sa Súdna rada ako ústavný orgán sudcovskej legitimity dostala do pozície porušovateľky základných a ľudských práv garantovaných ústavou a medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky," komentoval.