WASHINGTON/MOSKVA/BRATISLAVA - Zaujímalo vás, koľko z rodených Slovákov žije v zahraničí? Túto otázku v týchto dňoch zodpovedalo ministerstvo zahraničných vecí, ktoré uverejnilo mimoriadne podrobný rebríček našich rodákov v zahraničí. Poradie krajín vás prekvapí, no ešte viac vás prekvapí aktuálna zaľudnenosť Slovákmi v Rusku. Nie je to totiž nič, na čo by mohla byť táto krajina hrdá.
archívne video
Ministerstvo pristúpilo k zverejneniu údajov pri príležitosti sviatku Sv. Cyrila a Metoda, ktorý sa v stredu okrem toho spojil aj s pamätným dňom zahraničných Slovákov.
Slovák žijúci v zahraničí spĺňa tieto podmienky
Rezort pripomína, že Slovákom žijúcim v zahraničí sa rozumie osoba, ktorá nemá trvalý pobyt na území SR a je štátnym občanom SR, alebo nie je štátnym občanom SR, ale uchováva si národné povedomie a on alebo jeho predok v priamom rade má slovenskú národnosť.
Rebríček hovorí viac, ako by povedalo tisíc slov
Už z prvotného pohľadu na rebríček je jasné jedno - a síce, že rodení Slováci si pri sťahovaní sa do zahraničia vyberajú ako prvú voľbu USA (750-tisíc ľudí). Za ňou je s veľmi veľkým odstupom Česká republika (200-tisíc ľudí). Za ňou nasledujú krajiny ako Veľká Británia, Kanada, Nemecko či Maďarsko.
Rusko očividne nie je pre Slovákov životne a kariérne atraktívne
Čo sa týka cestovania na východ, tam už je situácia horšia. Zhoršila sa aj začiatkom konfliktu na Ukrajine, no jedno je isté. Rusko obsadilo v rebríčku zahraničných Slovákov posledné miesto s len 350 ľuďmi, ktorí sa narodili na Slovensku a doteraz žijú v Rusku. Je to značný nepomer v porovnaní s opačným koncom rebríčka a svedčí to aj o životných či politických podmienkach v danej krajine, a tiež v tom, či sa v danom štáte oplatí začínať novú kariéru s istou perspektívou.