BRATISLAVA - Skúste sa nachvíľu pred bitkou v politickom ringu zamyslieť nad možnosťou, že by voľby prebiehali iným spôsobom, a že by ste namiesto jednej strany mali na výber dve. Presne toto bola netradičná otázka v najnovšom prieskume, ktorého výsledky by rozhodne nemali podceňovať ani lídri politických strán. Čísla sú skutočne odlišné od toho klasického prieskumu.
archívne video
Výsledky z takého prieskumu totiž ukazujú charakter voličskej základne tej-ktorej strany a napovedá trochu viac o ich hodnotovom a ideovom nastavení. Tieto údaje by mohli zúžitkovať ešte pred ostrou, letnou kampaňou aj samotní politici a podľa toho sa zariadiť. Prieskum realizovala agentúra AKO pre TV JOJ.
Voliči boli skalopevní, nerozhodní, no mali aj alternatívy
Prieskum sa zameriaval aj na to, ako by sa voliči rozhodovali v prípade, že by ich prvá voľba v podobe nejakej strany z istého dôvodu nahnevala, či sklamala.
Až 12,7 % by nevolilo žiadnu inú stranu, 14,2 % by sa nevedelo rozhodnúť pre druhú voľbu a 0,3 % nechcelo odpovedať. V prípade prvej menovanej skupiny sa medzi takýchto voličov radia podporovatelia KDH, Maďarského fóra, Republiky či SaS.
Tí, ktorí sa rozhodnúť vedeli posunuli do vedenia tieto strany
Prejdime však na kategóriu ľudí, ktorí sa pre druhú voľbu rozhodnuť vedeli, a tí posunuli do čela tieto strany. Progresívne Slovensko (11%), SASKA (10,6%), Smer-SD (10%), Hlas-SD (7,2%), Republika (6,7%), OĽaNO (4%), Demokrati (4%), Kotlebovci-ĽSNS (2,4%), KDH (2,4%), SNS (2,4%), Za ľudí (1,6%), Maďarské fórum (1,6%), Modrí - Európske Slovensko (1,6%), ostatné politické strany spolu (1,6%).
Agentúra AKO robila tento telefonický prieskum na vzorke 1000 ľudí starších ako 18 rokov od 4. do 10. mája 2023. Respondenti navyše ani neboli oboznámení s tým, kto je zadávateľ prieskumu.
V grafoch nižšie si môžete pozrieť, aký potenciál zisku alebo straty hlasov jednotlivé a relevantné strany dnes majú.