BRATISLAVA – „Vyzdobili“ im základne. Environmentálni aktivisti oblepili centrály politických strán špeciálnymi fóliami s nápisom „Zradcovia prírody.“ Dôvodom sú zmeny v stavebnom zákone, ktoré podľa nich výrazne ovplyvnia posudzovanie vplyvov na životné prostredie pri nových stavbách, obmedzia možnosti verejnosti a bez odbornej a verejnej diskusie dávajú veľkú moc do rúk developerom.
Archívne video: Nový stavebný zákon drasticky redukuje byrokraciu, tvrdí Štefan Holý
"Sme rodina zradcov prírody. Hlas zradcov prírody. Obyčajní zradcovia prírody. Smer zradcov prírody." Tieto personalizované nápisy si našli v pondelok ráno na oknách a dverách centrály strán, ktorých poslanci podporili novelizáciu v stavebnej legislatíve. Aktivistom sa nepáčia zmeny, ktoré poslanci schválili a tak okná a dvere strán oblepili špeciálnymi fóliami s nápismi.
"Námietky aktivistov a verejnosti opakovane zabránili viacerým katastrofálnym poškodeniam prírody a barbarskej výstavbe bezohľadných developerských projektov. Je úplný škandál, že niektorí poslanci prirovnávajú boj verejnosti za ochranu prírody k environmentálnym happeningom. Tí, čo zrádzajú prírodu, sa zaujímajú skôr o blahobyt biznisu ako o zdravé životné prostredie. Hlas verejnosti však nemožno len tak potlačiť. Navyše je neakceptovateľné, že novely týkajúce sa stavebného zákona a životného prostredia boli pripravené a schválené bez akejkoľvek poctivej verejnej či odbornej diskusie," uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.
Aktivisti sa po schválení zákona v parlamente obracajú na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá ho môže vetovať a vrátiť na poslanecké stoly a dúfajú, že zákonodarcovia jej veto neprelomia. Zmeny podľa nich prinášajú viacero nezmyslov - či už je to vysoko centralizovaný, kontrole nepodliehajúci úrad, ktorý bude mať moc nad výstavbou na Slovensku, jeho de facto neodvolateľný predseda, či odrezanie verejnosti od možnosti odvolať sa proti škodlivým rozhodnutiam.
"Veríme, že pani prezidentka bude tieto novely vetovať a že ich vráti do parlamentu. Radi by sme verili aj tomu, že poslanci a poslankyne pochopia, že zdravé životné prostredie pre nás všetkých je dôležitejšie ako peniaze a biznis. Tá vlna odporu, ktorá zaznieva zo všetkých strán, je jasným signálom, že ľuďom na prírode záleží a je povinnosťou poslancov tento hlas počúvať," uzavrela Katarína Juríková.
Zákon v parlamente prešiel v druhom čítaní s podporou strán Sme rodina, OĽaNO, Hlas, Smer, ĽSNS a Republika.