Utorok19. november 2024, meniny má Alžbeta, Liliana, zajtra Félix

Paradoxy Hegerovho vládnutia: Protikorupčná vláda padla pre podozrenie z korupcie! Odborník nešetril ani Čaputovú

Eduard Heger Zobraziť galériu (2)
Eduard Heger (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Je paradoxné, že protikorupčná vláda Eduarda Hegera padla pre podozrenie z korupcie. Prezidentka Zuzana Čaputová však za týchto okolností nemala inú možnosť, než pristúpiť k výmene vlády. Povedal to publicista Juraj Hrabko.

Kauzu povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana považuje za závažný problém, ktorý spôsobil, že sa prezidentka definitívne rozhodla. Bolo by však podľa neho lepšie, keby úradnícku vládu vymenovala už skôr. "Pani prezidentka potvrdila známe pravidlo, že politici sa správajú rozumne až potom, čo vyčerpajú všetky ostatné možnosti. To, čo urobila teraz, mala urobiť oveľa skôr a situácia by zrejme vyzerala úplne inak," konštatoval Hrabko.

Video: Čaputová definitívne potvrdila, že nastúpi vláda odborníkov, premiérom bude viceguvernér NBS Ľudovít Ódor

Čaputová definitívne potvrdila, že nastúpi vláda odborníkov, premiérom bude viceguvernér NBS Ľudovít Ódor (Zdroj: Topky/Maarty)

Termín volieb ako problém

Za problém považuje aj to, že prezidentka a predseda SaS Richard Sulík súhlasili s neskorým, septembrovým termínom volieb. "Pani prezidentka mala páky na to, aby sa voľby uskutočnili v júni a Richard Sulík mal hlasy poslancov. Ale keď vyhlásila, že je pre ňu akceptovateľný aj termín v septembri, politici to využili," uviedol Hrabko.

Paradoxy Hegerovho vládnutia: Protikorupčná
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Úlohou vlády odborníkov podľa neho nebude tvorba nových politických koncepcií, ale vedenie štátu do termínu férových a spravodlivých parlamentných volieb. "Úlohou úradníckej vlády je priviesť krajinu do volieb, znížiť riziko prepadnutia eurofondov, ale nie vymýšľať nové veci, tobôž dostať sa do sporu s politickými stranami," zhodnotil Hrabko.

Odvolávanie členov

Vyslovovanie dôvery vláde odborníkov považuje za súčasť štandardnej procedúry, v skutočnosti by však podľa neho mohlo byť pre vládu komfortnejšie, ak by dôveru nedostala. Ak by parlament vláde dôveru vyslovil, získal by možnosť odvolávať jednotlivých ministrov, ktorú dnes nemá. "Ale ani táto finta by nepomohla, vláda tomu môže predísť tým, že podá demisiu. Ak vláda podá demisiu, ostávajú jej všetky kompetencie a parlament už nemôže odvolať žiadneho jej člena," upozornil Hrabko.

Parlamentné politické strany, možno s výnimkou jednej, podľa neho nemajú žiadny dôvod na vyslovenie dôvery úradníckej vláde. "Zo straníckeho uhla pohľadu to nemá žiadny význam," konštatoval. Prezidentka podľa neho nebola povinná rokovať s parlamentnými stranami o zložení vlády odborníkov a bolo jej osobným rozhodnutím informovať niektoré z nich ešte pred oficiálnym zverejnením mien členov vlády. Ak sa však už pre to rozhodla, mala sa stretnúť so všetkými predsedami parlamentných strán, myslí si Hrabko.

Viac o téme: úradnícka vládaZuzana ČaputováEduard Heger
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu