BRATISLAVA – Diagnóza, ktorú by nechcel okúsiť nikto z nás. Mužovi sa rozpadali tkanivá mihalníc, hrozilo dokonca, že by mohol prísť o oko. K tomu bojoval aj s vredom rohovky. Lekárskemu tímu z Univerzitnej nemocnice Bratislava sa však podaril unikátny zákrok – využili pri ňom kožu s prasaťa.
„Chirurgovia Očnej kliniky SZU a UNB v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda úspešne operovali pacienta s raritným ochorením – nekrobiotickým xantogranulómom. Na koži tela pacientov trpiacich týmto ochorením sa vytvárajú rôzne lézie žltooranžovej farby, pričom viac než polovica pacientov zažíva aj pridruženú proptózu (vypadnutie oka z očnej jamky), reštriktívny strabizmus (neparalelné postavenie očí), ptóza (pokles viečka) a podobne,“ uviedla nemocnica. Na Slovensku sa xenotransplantáty používajú predovšetkým ako dočasné riešenie pri liečbe popálenín. V oftalmológii boli však teraz využité úplne prvýkrát.
Archívne video: Moderné technológie pomáhajú pri operáciach srdca
Mužovi už spôsobovala diagnóza vážne problémy. Ako uviedla nemocnica, došlo u neho k závažnému rozpadu tkaniva mihalníc. Jeho stav navyše skomplikoval vred rohovky na oboch očiach. Počas náročnej operácie lekári nahradili poškodené štruktúry mihalníc xenotransplantátmi z kože prasaťa, ktoré našili korálkovými stehmi. „Xenotransplantáty prasacej kože boli špeciálne spracované a upravené v spolupráci s Centrálnou tkanivovou bankou v Univerzitnej nemocnici Bratislava,“ vysvetlili.