Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Zákaz pitia mladých si ZMOS v praxi nevie predstaviť

BRATISLAVA - Novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb je pre mestá a obce ťažko vykonateľná.

Podľa výkonného podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozefa Turčányho, samosprávy od začiatku diskusie o zákone upozorňovali, že "jeho vykonateľnosť je viac ako obmedzená" a môže sa stať, že zákon sa dostane len do formálnej pozície.

Novelu, ktorú predložili koaličné poslankyne za ĽS-HZDS Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková, schválili poslanci Národnej rady SR v stredu 14. mája. Očakávajú od nej zníženie počtu pijúcich detí. Podľa Turčányho však zákon vyvoláva množstvo otázok. Pýta sa, ako má starosta dokázať, že mladiství pijú alkohol. Doriešiť treba i právo obecnej, mestskej a aj štátnej polície dať deťom do 15 rokov fúkať do detekčných trubičiek.

Predstavitelia miestnej samosprávy napríklad tiež nevedia, ako budú v praxi oboznamovať s prípadom pitia detí nielen ich rodičov a školy, ale aj obec, z ktorej pochádzajú, ak ich prichytili piť alkohol v zariadení mimo ich bydliska. Obce a mestá zároveň nemôžu zakázať navštevovať miesta, kde sa podáva alkohol, "pretože ústavné právo kohokoľvek je ísť kdekoľvek", upozornil Turčány. Samostatným a pre samosprávy ťaživým problémom je zriaďovanie a prevádzka protialkoholických izieb, tzv. záchytiek.

Ako upozornil Turčány, záchytky na Slovensku dnes neexistujú, aj keď zákon hovorí o povinnosti ministerstva zdravotníctva zriaďovať ich ako zdravotnícke zariadenia. ZMOS nesúhlasí so snahou ministerstva zdravotníctva, aby náklady na ne znášali mestá a obce. "Súhlasíme, že sa to nedá financovať cez zdravotné poisťovne, ale určite sa to dá financovať cez rezort ministerstva zdravotníctva," zdôraznil.

Združenie je aj proti návrhu zaviesť povinnosť pre všetky mestá a obce zriadiť záchytné stanice. Je to "samozrejme nevykonateľná vec," povedal výkonný podpredseda ZMOS. Je otázne, či človek, ktorý má v sebe tri promile alkoholu je alebo nie je v danom momente len rušiteľom verejného poriadku alebo aj chorým, upozorňuje Turčány. S tým súvisí aj problém, akým typom zariadenia má byť záchytka.

Tiež nie je jasné, koho sa bude dať do nich zavrieť - v akom stupni opitosti, či na to bude stačiť, ak bude narúšať verejný poriadok. Bez objasnenia týchto otázok by sa opäť mohli porušiť ústavou garantované práva, myslí si Turčány. "Nikto z nás nebude tlieskať tomu, keď sa po uliciach budú povaľovať ľudia pod vplyvom alkoholu, alebo keď 10-ročné deti budú na diskotékach užívať veselo alkoholické nápoje," dodal Turčány, ktorý sa zároveň pýta, či zákon neobmedzuje pozíciu rodičov.

Podľa novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb učitelia, riaditelia škôl, lekári a policajti budú musieť obci povinne nahlasovať popíjanie mladých, ktorí ešte nemajú 18 rokov.

Rodičia by mali za pitie dieťaťa platiť obci tisícku, ak by sa popíjanie opakovalo, obec by mala mladistvému zakazovať chodiť do reštaurácií a na iné miesta, kde sa podáva alkohol. Pojem "symbolický prípitok" napokon z návrhu vypadol. Ohlasovaciu povinnosť nebude mať len mestská polícia, ale aj štátna polícia. Na tento nedostatok novely upozornilo aj ZMOS, podľa ktorého mestská polícia funguje len v 132 mestách z vyše 2900 obcí a miest.

Maloletí do 15 rokov budú mať po 21:00 zakázaný vstup do barov a krčiem bez dozoru zákonných zástupcov. Súčasné zákony neupravujú popíjanie mladých, zakazuje sa len predaj a nalievanie alkoholu ľuďom mladším ako 18 rokov. Schválenú novelu ešte musí podpísať prezident. Ak ju odobrí, účinná bude, keď vyjde v Zbierke zákonov.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu