BRATISLAVA – Slovenská húfnica Zuzana 2, ktorú vyrába štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence, má šancu uspieť v zákazke pre brazílsku armádu. Na najväčší medzinárodný veľtrh obrany a bezpečnosti v Latinskej Amerike LAAD 2023 v Riu de Janeiro prišiel slovenský projekt v stredu podporiť aj poverený minister obrany Jaroslav Naď. Brazília by mohla kúpiť 36 kusov húfnic.
"Toto je vlastne to absolútne minimum, ktoré môžem a mal by som urobiť ako minister obrany. Dnes tu je snáď 15 ministrov z rôznych krajín. Prichádzajú pre to, aby podporili svoj obranný priemysel. Keby som tu nebol, tak by to chýbalo," skonštatoval Naď. Pripomenul aj stredajšie (12. 4.) stretnutie s brazílskym ministrom obrany Josém Muciom. Zdôraznil význam podpory slovenského obranného priemyslu na podobných veľtrhoch.
archívne video
"Konštrukta Defence ponúkla celé portfólio svojich výrobkov, to znamená húfnicu Zuzana 2 aj Evu, ľahšiu verziu. Po prvom kole, ktoré prebehlo na konci minulého roka to vyzerá, že Zuzana 2 má šancu uspieť," potvrdil generálny riaditeľ DMD Group, pod ktorú patrí aj Konštrukta Defence, Štefan Škultéty. Ďalšie kolo súťaže očakávajú v najbližších dňoch.
Nasadenie v boji na Ukrajine
Slovenský produkt konkuruje vojenskej technike z Francúzska, Číny či Izraela. Za jednu z výhod Zuzán Škultéty považuje jej reálne nasadenie v boji na Ukrajine. V prípade úspechu v súťaži by Brazília najprv obstarala dve húfnice. Po ich otestovaní by rozhodla o kúpe ďalších 34. Svoje kapacity navyšoval zbrojársky podniku už v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Škultéty avizuje aj ďalšie investície.
Brazílska armáda využíva technológiu zo Slovenska už teraz v podobe diaľkového detektora chemických látok. Na veľtrhu sa podpísal druhý kontrakt. Ako priblížil obchodný riaditeľ SEC Technologies Martin Vaľovský, celková hodnota dvoch zmlúv predstavuje takmer milión eur. Ide podľa neho o jediný aktívny diaľkový detektor na svete. "Až na šesť kilometrov dokážeme zistiť a identifikovať chemické látky, ich koncentráciu na bojisku. Je to jediný aktívny diaľkový detektor na svete," uviedol. Technológiu využívajú aj slovenské ozbrojené sily.