BRATISLAVA - Veľká noc je najvýznamnejší kresťanský sviatok, ktorý oslavuje vieru vo vzkriesenie Ježiša Krista. Oslavy sa konajú v mnohých krajinách a sú spojené s príchodom jari. Viete, akú symboliku má vajce a ako sa tento sviatok oslavuje v iných krajinách?
Už mesiac vám každá návšteva supermarketu pripomína, že Veľká noc sa blíži. Už je tu! Na Slovensku patrí k typickým tradíciám šibačka, oblievačka a zábava, v iných krajinách to tak nie je. Azda najtradičnejšie jedlo, ktoré sa nám spája s týmito sviatkami je sladký baranček, údené mäso alebo zemiakový šalát. Ako to je v iných krajinách?
Veľká noc v Španielsku
Veľká noc je v Španielsku známa ako Semana Santa alebo Svätý týždeň a oslavy trvajú sedem dní. Začínajú sa počas posledného pôstneho týždňa a sú známe náboženskými procesmi v takmer každom jednom meste a dedine po celej krajine. Ľudia počas tohto týždňa pochodujú ulicami v rúchach s kapucňou, nesú náboženské obrazy, ktoré zachytávajú scény z Biblie a sprevádza ich živá hudba.
Ak by ste chceli zažiť atmosféru tohto sviatku v Španielsku, určite zvoľte mestá ako Zamora, Valladolid, Seville alebo Granadu, kde prebiehajú tie najvychýrenejšie oslavy. Na trhoch nájdete aj ich typické veľkonočné jedná ako sú torrija (veľmi podobné francúzskemu toastu), pestiños a koláče, ktoré sú v tomto období veľmi obľúbené.
Vo Francúzsku zvony letia do Ríma
Podobná atmosféra je aj vo Francúzsku, kde obľubujú viacero zvykov, ktoré vychádzajú z katolíckej tradície. Jednou z mnoho tradícií je zastavenie zvonov okolo Veľkej noci. Zvony prestanú zvoniť na znak úcty k Ježišovej smrti. Zaujímavé je, čo hovoria Francúzi deťom – zvony vraj odleteli do Ríma, aby ich požehnal pápež. Keď ich požehná, priletia naspäť (na Veľkonočnú nedeľu – Ježišovo zmŕtvychvstanie) naložené sladkosťami, ktoré sa hádžu deťom do záhrad.
Nemyslíte si, že vajíčka tu nosí veľkonočný zajačik. Vo Francúzsku je to cloches volantes alebo cloches de Pâques. Keď začnú zvoniť zvony, začína sa honba za veľkonočnými vajíčkami – alebo „chasse aus oeufus“. Tradičné potraviny, ktoré Francúzi obľubujú, sa podobajú našim – jahňacina, syr, zemiaky a čokoláda. Ak chcete vidieť obrovskú omeletu, ktorá sa skladá z 15-tisíc vajíčok, navštívte mesto Bessiéres, kde sa na Veľkonočný pondelok schádzajú ľudia a pripravuje ju 40 kuchárov.
V Nemecku sa zapaľujú ohne
Veľký piatok a Veľkonočný pondelok sú v Nemecku štátnymi sviatkami a oslavujú sa zapálením ohňa okolo západu slnka na Bielu sobotu. Od tradičných zvykov upustili a v niektorých mestách sa zapaľovanie ohňov zmenilo na trhy, kde nájdete stánky predávajúce klobásy, víno a lunaparky. Iné komunity preferujú iný zvyk známy ako Osterrad – obrovské balíky slamy natlačia do dreveného kolesa, zapália ho a kotúľajú dole z kopca.
V Nemecku patrí k typickým tradíciám aj zdobenie stromčeka, na ktorý vešajú ručne maľované vajíčka. Niektoré rodiny si túto tradíciu upravili a ozdoby vešajú na stromy vonku. Čo sa jedla týka, sú známi tým, že na Zelený štvrtok musia zjesť niečo zelené. Ich obľúbené veľkonočné raňajky tvorí korenený, sladký chlieb obohatený o vajcia a mliečne výrobky, posiaty mandľami a kandizované hrozienka so šupkou.
Taliansko má oslavy vedené pápežom
Nie je prekvapením, že veľkonočné oslavy v Taliansku vedie pápež. Na Veľký piatok sa tradične v Bazilike svätého Petra koná omša, kde sa oslavuje Via Crucis alebo krížová cesta. Vo Florencii sa Veľkonočná nedeľa nesie v znamení Scoppio del Carro, stáročného zvyku, pri ktorom sa obrovský a prepracovane navrhnutý starožitný voz plný ohňostrojov zapáli raketou v tvare holubice po tom, čo ho voly dotlačia na malé námestie, kde sú ľudia oblečení v kostýmoch z 15. storočia.
Jedným z najobľúbenejších jedál v krajine v tomto období je Colomba di Pasqua, tradičný koláč, ktorý je podobný panettone. Čokoládové vajíčka sa v Taliansku obyčajne ponúkajú na raňajky. Typická večera by mala obsahovať polievku, šalát, rizoto, cestoviny a jahňacie mäso podávané so zeleninou a množstvo, vína.
Veľká noc vo Fínsku a Švédsku
Veľká noc sa v týchto krajinách podobá skôr na Halloween než na to, čo sme zvyknutí u nás. V stáročnom ľudovom rituáli sa deti prezliekajú za veľkonočné čarodejnice a chodia od dverí k dverám vo svojich štvrtiach v nádeji, že dostanú čokoládu. Mladí nosia ozdobené šatky, maľujú si tváre a nosia zväzky ozdobených vŕbových prútikov, obrazov a kresieb, ktoré si vymieňajú za sladké dobroty.
A na záver zopár zaujímavostí o Veľkej noci, ktoré ste možno ani len netušili:
1. V Grécku sa počas sobotného doobedia vyhadzujú z okien hrnce, hlinené riady a džbány. Podľa ich povier im to zabezpečí bohatú úrodu a hojnosť počas celého roka.
2. Veľkonočné ostrovy dostali toto pomenovanie, pretože boli objavené na veľkonočnú nedeľu. Práve v roku 1722 sa tam v tento deň objavil moreplavec Jacob Roggeveen. Ľudia, ktorí tam v tom čase bývali si mysleli, že sú jediní obyvatelia planéty.
3. Medzi tradičné symboly patrí vajíčko, ktoré symbolizuje plodnosť a život. Zajačik symbolizuje príchod jari a jeho pôvod siaha až do pohanských zvykov, v ktorých má pôvod aj typický korbáč.
4. Oblievačka je samozrejme najobľúbenejší zvyk pre chlapcov a deje sa na Veľkonočný pondelok. Pre dievčatá to už tak príjemné nie je a tolerujú to iba doobeda. Niektoré vydržia aj celý deň.
5. Američania minú až 1,9 miliardy dolárov na veľkonočné sladkosti. Veľká noc je druhý najväčší sviatok sladkostí po Halloweene. Až 76% Američanov si myslí, že uši čokoládového zajačika by sa mali zjesť ako prvé.