BANSKÁ ŠTIAVNICA - Správa o ničivom požiari v historickom centre Banskej Štiavnice v sobotu ochromila celé Slovensko. Oheň vo väčšej či menšej miere zničil niekoľko budov vrátane Banky lásky či Berggerichtu. Už teraz môžeme povedať, že sanácia a obnova pamiatok bude trvať roky.
Situácia v súvislosti s rozsiahlym požiarom v centre Banskej Štiavnice je stabilizovaná, hasiči však naďalej pracujú na likvidácii ohnísk. Primátorka mesta Nadežda Babiaková vyhlásila v dôsledku požiaru mimoriadnu situáciu.
Ministerstvo životného prostredia medzičasom zosumarizovalo celkovú situáciu, ktorá je doslova na zaplakanie. Najzávažnejšie škody požiar napáchal na budove múzea Berggericht. Rozsah škôd bude podľa predbežných odhadov fatálny, je zrejme ohrozená statika budovy, jej stav má posúdiť statik. S najväčšou pravdepodobnosťou bude nevyhnutné odstrániť torzo strešnej konštrukcie, ktorá sa na mnohých miestach prepadla do vlastnej budovy.
Požiar taktiež poškodil Banku lásky, v ktorej podľa všetkého zhoreli cenné renesančné a barokové maľované stropy a ďalšie historické budovy v okolí Námestia svätej Trojice. Oheň zničil strechy na Základnej umeleckej škole, Banskom múzeu, Kultúrnom centre a dvoch súkromných domoch. V niektorých budovách sú zničené celé poschodia.
Polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici. "Aj dnes je na mieste policajný výjazd a pokračuje obhliadka miesta činu," priblížila polícia s tým, že na poškodených budovách vznikla škoda v doposiaľ nevyčíslenej výške.
Viacerí europoslanci žiadajú o pomoc pri financovaní následkov sobotňajšieho požiaru. V tejto veci chcú v pondelok odoslať list eurokomisárke pre kohéziu a reformy Elise Ferreirovej. Informoval o tom slovenský europoslanec Robert Hajšel (Smer-SD), ktorý list inicioval. "S následkami tak ničivého požiaru, aký včera zažila Banská Štiavnica, nemôže bojovať žiadne mesto samé. Pomôcť mu musí nielen slovenská vláda, ale aj Európska únia," skonštatoval.
V liste europoslanci žiadajú, aby Európska komisia (EK) v súčinnosti s kompetentnými orgánmi SR preskúmala možnosti využitia existujúcich finančných nástrojov EÚ, akými sú napríklad štrukturálne fondy. Hajšel avizuje, že o formách možnej pomoci bude rokovať v nasledujúcich dňoch so zástupcami EK a Európskeho parlamentu aj osobne.