BRATISLAVA - Po odvysielaní víkendovej relácie Na telo v televízii Markíza vyvolala vášne diskusia Juraja Blanára a Jaroslava Naďa. Po tom, ako v diváckom hlasovaní s prehľadom vyhral Naď, spustila sa vlna kritiky. Ľudia sa sťažovali, že nefungovalo hlasovanie. Teraz sa ozvala aj samotná televízia. Pripúšťa, že došlo k pokusu o manipuláciu diváckeho hlasovania!
archívne video
Politická diskusná relácia Na telo je vysielaná naživo a počas nej prebieha aj hlasovanie v ankete, ktorú diváci vidia na televíznej obrazovke a na webe tvnoviny.sk. Zbiera dáta od začiatku relácie a ukončuje ho na konci programu. V nedeľu mohli diváci podporiť Juraja Blanára alebo Jaroslava Naďa. Minister obrany svojho súpera jednoznačne prevalcoval. To vyvolalo vlnu kritiky medzi divákmi, ktorí sa sťažovali, že Blanárovi nevedeli dať hlas.
Generálny riaditeľ televízie Maríza Matthias Settele volal večer po relácii do Smeru. „Včera večer zatelefonoval riaditeľ televízie Markíza vedúcemu oddelenia komunikácie Smeru-SD Janovi Mažgutovi a potvrdil, že v nedeľnej relácii Na telo došlo k manipulácii s hlasovaním,“ informoval na tlačovej besede líder Smeru Robert Fico.
Televízia hovorí o možnej manipulácii
"Počas vysielania politickej diskusnej relácie Na telo mohlo v nedeľu, 26. februára 2023, dôjsť k organizovanému pokusu o obídenie a manipuláciu jej hlasovacieho systému. Zaznamenaný bol štvornásobne vyšší počet hlasov, než ako je obvyklé. Predtým zavedené bezpečnostné opatrenia boli aktívne a fungovali správne, o čom svedčí fakt, že desaťtisíce neplatných hlasov bolo identifikovaných a vyradených," reaguje na divné hlasovanie televízia Markíza.
Ako funguje hlasovanie v Na telo
Počas vysielania relácie Na telo môžu diváci a diváčky poslať len jeden hlas z jednej IP adresy a musia použiť technológiu reCAPTCHA, aby bolo isté, že ide o hlas od skutočného živého človeka a nie od hlasovacieho robota, priblížila televízia. Ako vysvetľuje, technológia patrí spoločnosti Google a používa sa na takéto overenie pri prihlasovaní sa do Google účtu manuálnym vyklikaním určitého počtu obrázkov alebo častí jedného obrázka podľa textového zadania. Tento bezpečnostný nástroj je globálne využívaný. "V nedeľu bolo na servery doručených štyrikrát viac hlasov ako zvyčajne."
"Naše bezpečnostné systémy identifikovali obrovské množstvo niekoľkých desiatok tisícov neplatných hlasov, pri ktorých buď reCAPTCHA nebola správne vyriešená niekoľkokrát za sebou, alebo išlo o hlasy z už použitých IP adries. Napriek vysokému percentu zablokovaných neférových hlasov Markíza, žiaľ, nemôže stopercentne vylúčiť, že minimálne čiastočne systémom prešli aj takéto hlasy, pochádzajúce z organizovaného hromadného hlasovania zo zahraničia," približuje televízia.
Hlasovanie bude dočasne pozastavené
Nezvyčajne vysoký počet prijatých hlasov podľa televízie naznačuje, "že si niekto na manipuláciu hlasovania objednal externé ľudské zdroje, služby, ktoré sa dajú kúpiť zo zahraničia, napríklad z Indie." V snahe vyhnúť sa podozreniam z manipulácie sa Markíza rozhodla hlasovanie v spomínanej diskusnej relácii pozastaviť. Stane sa tak už od najbližšej nedele.
„Chceme, aby nám naši diváci a diváčky dôverovali, najmä v súvislosti s blížiacimi sa predčasnými parlamentnými voľbami. Keďže naši odborníci na IT bezpečnosť nedokážu zaručiť, že takýto masívny platený útok na obídenie a manipuláciu nášho hlasovacieho systému sa už nikdy nebude opakovať, rozhodli sme sa hlasovanie pozastaviť. Je nám ľúto, že nateraz nemôžeme ponúkať tento interaktívny nástroj spätnej väzby, mnohí diváci a diváčky ho oceňovali. Nie je však mysliteľné, aby sme poskytovali platformu pre takéto nečestné útoky,“ vysvetlil Henrich Krejča, riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza.