LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Ľudia bez domova v Liptovskom Mikuláši môžu aktuálne mrazivé dni a noci tráviť v nocľahárni nonstop. Túto noc v nej napriek tomu prespali len štyria bezdomovci. Potvrdila to hovorkyňa Liptovského Mikuláša Viktória Čapčíková s tým, že v meste ich evidujú približne 40, najviac mužov.
Kapacita nocľahárne v Hlbokom je 12 lôžok, z toho sú štyri pre ženy a osem pre mužov. "V meste je okrem nocľahárne v Hlbokom aj útulok pre ľudí bez prístrešia na Nábreží, jeho zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. V prípade, že by sa naša nocľaháreň naplnila, máme dohodu so Slovenským Červeným krížom (SČK) sprístupniť pre ľudí bez domova v mrazivom počasí aj ich priestory," priblížila hovorkyňa.
VIDEO Depaul Slovensko a Záchranná zdravotná služba upozorňuje na problém ľudí bez domova a podchladenie
Môžu ju využívať celoročne
Nocľaháreň v Hlbokom, ktorej zriaďovateľom je mesto, môžu bezdomovci využívať celoročne. K dispozícii tam majú stredisko osobnej hygieny a práčovňu, môžu sa osprchovať a oprať si bielizeň. V bežnej prevádzke je otvorená od 18.00 do 8.00 h, v mimoriadnych situáciách nonstop. "Chvíle v nocľahárni si môžu skrátiť pozeraním televízie, čítaním literatúry a časopisov alebo hraním spoločenských hier," uviedla Čapčíková.
K teplému jedlu sa môžu bezdomovci celoročne počas pracovných dní dostať v budove SČK. Podľa hovorkyne sa tam môžu najesť a zobrať si potraviny aj so sebou.
V zimných mesiacoch stúpa počet ošetrení ľudí bez domova
V zimných mesiacoch stúpa počet ošetrení ľudí bez domova, ktoré súvisia s chladným počasím. Na utorkovom brífingu to priblížil riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš. Záchranári za január pomáhali 88 ľuďom, ktorí boli podchladení, doplnila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.
Ľudia často nie sú ochotní poskytnúť prvú pomoc
Apeluje zároveň na verejnosť, že treba byť všímavý a netreba byť ľahostajný. "Ľahostajnosť a nevšímavosť, ako aj neposkytnutie prvej pomoci môže zabíjať," uviedla Krčová. V minulom roku pomoc potrebovalo 313 podchladených pacientov, z čoho piatich sa nepodarilo zachrániť. Počet podchladení podľa nej z roka na rok stúpa. Ľudia podľa nej neboli ochotní poskytnúť prvú pomoc či sa presvedčiť, v akom stave je ležiaci človek na ulici. "Číslo mohlo byť omnoho nižšie, ak by sa okoloidúci zastavili, presvedčili sa alebo by boli ochotní poskytnúť pomoc," podotkla.
Nízke číslo ľudí, ktorí pomôžu ležiacemu človeku na ulici, potvrdil aj sociálny experiment, ktorý koncom januára Depaul Slovensko a OS ZZS SR realizovali v uliciach Bratislavy. "Počas jednej hodiny prešlo v experimente okolo 700 až 800 ľudí a pristavili sa traja," doplnil Kákoš. Cieľom bolo podľa neho ukázať, koľko ľudí skutočne pomôže, keď uvidí ležiaceho človeka na ulici. Priblížil, že v nízkoprahovej Nocľahárni sv. Vincenta de Paul v Bratislave spalo v utorok takmer 180 ľudí. "V zimných mesiacoch počet stúpa na 200 a viac ľudí, záleží od počasia," uviedol Kákoš.
Podchladenie je podľa záchranára OS ZZS SR Martina Balka stav, keď telo nedokáže udržať teplotu vo svojom fyziologickom rozmedzí. Zároveň závažný stupeň podchladenia sa môže končiť až smrťou. "Podchladenie nehrozí len pri teplotách okolo nuly," upozornil Balko. K podchladeniu môže dôjsť, aj ak je teplota podľa neho nižšia ako 15 stupňov Celzia a človek má napríklad zhoršenú mobilitu či vyšší vek alebo mokré oblečenie.
Pomôcť môžu základné kroky. "Prvým je zastaviť sa a osloviť človeka, ktorý vyzerá byť v nekomfortnej situácii a spýtať sa ho, či niečo potrebuje," povedal Balko. Potrebné je tiež zavolať záchranku a počkať na záchranárov. "Volajúci, ktorý je ochotný pomôcť, je rukami a očami operátora na tiesňovej linke 155," doplnila Krčová. Operátor podľa nej potrebuje spolupracujúceho volajúceho, keďže v život ohrozujúcom stave je cenná každá minúta. Tiež je dôležité dostať ľudí do tepla. Kákoš priblížil, že ľudia, ktorí nemajú vlastné bývanie, potrebujú pomoc obzvlášť v zime, aby nezamŕzali. Zavolať sa dá napríklad mestská polícia, ktorá vie neznámeho človeka previesť do nocľahárne.