BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva v novele zákona navrhlo, aby bola zavedená 24 týždňová lehota pre umelý potrat v prípade, ak je plod geneticky poškodený.
Občianske združenie (OZ) Fórum života dnes doručilo na Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR hromadnú pripomienku k novele zákona o umelom prerušení tehotenstva. Agentúru SITA o tom informoval výkonný riaditeľ OZ Fórum života Marek Michalčík. Podľa Fóra života materiál treba zmeniť tak, aby nediskriminoval nenarodené deti pre ich predpokladané genetické postihnutie. "Duch tohto zákona nie je namierený len proti nenarodeným deťom, ale proti všetkým občanom s genetickou poruchou. Hovorí totiž, že diskriminácia na základe postihnutia je akceptovateľná," myslí si Michalčík z Fóra života. Hromadnú pripomienku združenia podporilo viac ako 5 400 občanov. Podporiť sa dá stále na internetových adresách - http://www.peticia.sk a http://www.forumzivota.sk.
Novela, ktorú pripravilo MZ SR, je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. Fórum života v pripomienke namieta, že novela diskriminuje nenarodené deti pre ich genetické postihnutie. Preto navrhuje do novely zakomponovať ustanovenie, podľa ktorého "diskriminácia nenarodených detí z dôvodu genetického vývoja je neprípustná, pri geneticky chybnom vývoji plodu nemožno tehotenstvo prerušiť po uplynutí lehoty stanovenej v § 4". Ten povoľuje interrupciu do 12 týždňa tehotenstva.
Ministerstvo zdravotníctva v novele zákona navrhlo, aby bola zavedená 24 týždňová lehota pre umelý potrat, ak je plod geneticky poškodený. Zákonná ochrana geneticky postihnutých detí by tak bola podľa Fóra života odopretá po dobu ďalších 12 týždňov, čím by došlo k diskriminácii nenarodených detí z dôvodu ich genetického postihnutia. "Takúto zákonnú úpravu považujeme za neprijateľnú, a preto navrhujeme, aby diskriminačná 24-týždňová lehota bola z materiálu odstránená. Z dôvodu zachovania rovnosti všetkých ľudí pred zákonom súčasne navrhujeme, aby geneticky postihnuté nenarodené deti nemohli byť usmrtené po uplynutí lehoty pre potrat na žiadosť ženy, ktorá je v súčasnosti 12 týždňov," uvádza sa v pripomienke.
Podľa Fóra života duch novely tohto zákona nie je namierený len proti nenarodeným deťom, ale tiež proti všetkým postihnutým občanom. "Zákon v sebe nesie posolstvo, že diskriminácia na základe postihnutia je akceptovateľná. Štát týmto zákonom dáva našej spoločnosti normu správania, podľa ktorej je život postihnutých ľudí považovaný za menejcenný v porovnaní so zdravými jedincami. Tým narúša princíp rovnosti všetkých ľudí v dôstojnosti a v právach, čo považujeme za neprijateľné," uvádza sa v zdôvodnení pripomienky.