BRATISLAVA - Obhájiť mandát sa podarilo až 86% percentám primátorov a starostov, čo je ešte o niečo viac, ako naposledy. Oproti vyzývateľom mali jednu veľkú výhodu a tou je to, že už boli vo funkcii. Väčšina z nich to bravúrne zužitkovala.
VIDEO Štátna volebná komisia potvrdila výsledky volieb
Výhodná pozícia kandidatúr z funkcie priniesla kandidujúcim županom, primátorom a starostom výhody v podobe väčšieho či menšieho stotožňovania úspechov či rozvoja mesta s vlastnými zásluhami., hodnotí neziskovka Transparency International Slovensko (TIS). Mnohé mestá, podobne ako aj župy, boli mimoriadne aktívne aj pri boji s pandémiou, kde neraz reagovali a nachádzali riešenia rýchlejšie a efektívnejšie ako vláda a štátne inštitácie.
V niektorých prípadoch však podľa TIS využívali aj neférové výhody v podobe zneužívanie verejných zdrojov či mestských a obecných komunikačných kanálov, akými sú radničné noviny, oficiálne weby, sociálne siete a podobne, na vlastnú propagáciu. "Zďaleka nie všetci primátori a starostovia lákavému pokušeniu podľahli a mnohí sa naozaj snažili pozíciu obhájiť predovšetkým vo férovej súťaží myšlienok a riešení," pripomína TIS.
Prípad Hlohovca bol skôr ojedinelý
Post primátora Hlohovca sa nepodarilo obhájiť predsedovi strany Spolu a poslancovi parlamentu Miroslavovi Kollárovi. Ten v pomere 45:55 prehral súboj o šéfa radnice s mestským poslancom Ivanom Baranovičom. Takýto priebeh však vo víkendových voľbách primátorov a starostov nebol vôbec častý. Celkovo len 14% úradujúcich šéfov radníc svoje posty neobhájilo.
Na úrovni samosprávnych krajov bol neúspešný len jediný z úradujúcich predsedov samosprávnych krajov a to Milan Belica, ktorý stál od vzniku žúp na čele Nitrianskeho samosprávneho kraja. Toho v sobotu porazila mladá krv v podobe Branislava Becíka.
TIS upozorňuje, že aj najbližšie štyri roky si bude samosprávy všímať upozorňovať na prípady zneužívania funkcie, ktoré do slušnej spoločnosti tieto praktiky nepatria.