BRATISLAVA - To, že ceny energií stúpajú do výšin a krajina sa začína zariaďovať a prežívať ako vie, potvrdzuje aj fakt, že sa šetrenie dotkne aj dospievajúcej generácie na internátoch. Tam sa totiž začína s príchodom nového semestra vo veľkom šetriť a Univerzita Komenského vydala jasné inštrukcie!
archívne video
Je to tak, už aj študenti sa budú musieť pozrieť do "manuálu" šetrenia, ktoré sa ich bude denno-denne dotýkať. "V súlade s úspornými opatreniami Univerzity Komenského informujeme o opatreniach, ktoré budú platné na internátoch UK (Univerzity Komenského, pozn. red.). Všetkých vás prosíme o spoluprácu pri ich dodržiavaní a vopred vám ďakujeme za pomoc," píše na sociálnej sieti sieť internátov Univerzity Komenského. Jedným z nich je aj internát Mlyny v Mlynskej doline.
Elektrospotrebiče, výťahy či príprava jedla
V prípade šetrenia elektrinou vydala UK nasledujúce inštrukcie:
- Po odchode z izby vypnite svetlo a všetky elektrické spotrebiče a elektroniku, ktoré nemusia byť počas vašej neprítomnosti na izbe v prevádzke (nabíjačky na telefón, tablety, notebooky a ďalšie zariadenia, ktoré prevádzkujete na izbe).
- V spoločných priestoroch na bunkách vypínajte osvetlenie, ak sa v nich nezdržujete.
- Po návšteve sociálneho zariadenia alebo kuchynky vypnite osvetlenie.
- V kuchynkách nenechávajte zbytočne v prevádzke tepelné spotrebiče (variče, elektrické sporáky). Ak si pripravujete jedlo, buďte počas celej doby prítomný v kuchynke.
- Ak sú v objekte dva a viac výťahov, privolajte si len jeden z nich.
- Používanie tepelných spotrebičov na vykurovanie je zakázané.
- Pri používaní chladničky alebo mrazničky dodržujte pravidlo pravidelného odmrazovania. Príliš časté otváranie dvier na chladničke spôsobuje vyššiu spotrebu elektrickej energie.
UK sľubuje, že v blízkej dobe zverejnia aj usmernenia k prevádzke elektrospotrebičov na internátoch.
Vetrajte krátko, neprekrývajte radiátory uterákmi, odkazujú vedenia študentom
Pri čítaní opatrení aj ohľadom regulácie tepla sa viackrát vynárajú spomienky aj na minulý režim.
- Ak máte na radiátore termostatickú hlavicu, nastavte si ju správne podľa:
stupeň 1 – 2 (12 – 16°C)
stupeň 2 – 3 (16 – 20°C)
stupeň 3 – 4 (20 – 23°C)
stupeň 4 – 5 (23 – 26°C) - Neprekrývajte radiátory uterákmi alebo inými textíliami. Dbajte na to, aby prúdenie vzduchu do miestnosti nebolo ničím obmedzované.
- Vetrajte krátko a intenzívne (3 – 5 minút ráno a večer).
- Kúrenie nevypínajte úplne. Spätné vykúrenie je drahé a sú podchladzované susedné priestory.
- Pred odchodom z miestnosti na dlhšiu dobu znížte teplotu v miestnosti nastavením termostatickej hlavice alebo ventilu (ak je to technicky možné). Prosíme vás o spoluprácu na bunkách a izbách. Ak z izby/ bunky odchádzate všetci domov na dlhšiu dobu, znížte teplotu. Neplatí to však vtedy, keď váš spolubývajúci na izbe ostáva. Komunikujte spolu.
Napúšťanie vody do pohára pri umývaní zubov či krátke sprchy
Podobne je to aj v prípade šetrenia vodou. Pri vetách ako "napúšťanie vody do pohára" či "kratší čas sprchovania" sa mnohým zo staršej generácie vybavia spomienky na mladé časy.
- Pri odchode z izieb alebo buniek skontrolujte, či neostala pustená voda.
- Pri umývaní zubov si napustite vodu do pohára. Nenechávajte ju zbytočne pustenú.
- Pri sprchovaní sa pokúste skrátiť čas sprchovania.
- Pri splachovaní toaliet dbajte na správne splachovanie. V prípade poruchy zariadenia nahláste poruchu čo najskôr na údržbu a zastavte pritekajúcu vodu do splachovacieho zariadenia.
- V spoločných priestoroch, ako sú kuchynky a sociálne zariadenia, uzatvárajte kohútiky na doraz, aby neostávala zbytočne kvapkať voda.