BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili prístupové protokoly Fínska a Švédska do NATO. Rozhodli o tom v utorkovom hlasovaní. Po odsúhlasení parlamentom musí vstup severských krajín do Aliancie ratifikovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.
archívne video
Slovenská vláda deklarovala plnú podporu členstvu Fínska a Švédska v Aliancii. Ako skonštatovala v predloženom materiáli, krajiny sú najbližšími partnermi NATO, ktorí zdieľajú naše princípy, ako aj hodnoty a záväzky vyplývajúce z členstva v Aliancii. Ich členstvo podľa predkladateľov posilní severoatlantickú stabilitu a bezpečnosť, ako aj bezpečnosť Slovenskej republiky.
Prekvapenie v klube OĽaNO
V prípade rozhodovania o vstupe Fínska do NATO bolo prítomných 143 poslancov. Hlasovalo ich 142, z toho za bolo 126 a proti 16 poslancov. Hlasovania sa zdržal jeden z prítomných. Prekvapenie sa však udialo v klube OĽaNO, kde bol proti súhlasu vstupu Fínska a Švédska jediný poslanec klubu Milan Kuriak.
V prípade rozhodovania o vstupe Švédska do NATO bolo prítomných 144 poslancov. Hlasovalo ich 140, z toho za bolo 124 a proti 15 poslancov. Hlasovania sa zdržal jeden z prítomných.
Otázky Turecka k záväzku Fínska a Švédska bojovať s terorizmom ako s jednou z najvážnejších hrozieb, ktorým čelí aj Aliancia, boli podľa materiálu dostatočne zodpovedané po vzájomných konzultáciách.
Neboli sme jediní, na koho sa čakalo
Podpísané prístupové protokoly musia ratifikovať jednotliví spojenci postupmi ustanovenými ich vnútroštátnymi právnymi poriadkami. Protokoly nadobudnú platnosť v deň, keď všetky zmluvné strany Severoatlantickej zmluvy oznámia vláde Spojených štátov amerických svoj súhlas. Po nadobudnutí platnosti prístupových protokolov pozve generálny tajomník NATO Švédske kráľovstvo a Fínsku republiku na pristúpenie k Severoatlantickej zmluve. Švédske kráľovstvo i Fínska republika uložia svoje listiny o pristúpení u vlády Spojených štátov amerických, ktorá je depozitárom Severoatlantickej zmluvy, a týmto aktom sa stanú plnoprávnym členom Aliancie.
Fínsko a Švédsko požiadali o vstup do NATO v máji v súvislosti s ruským vojenským útokom na Ukrajinu. Obe škandinávske krajiny už dlhšiu dobu s NATO úzko spolupracovali.
Káčer a Naď vítajú súhlas NR SR so vstupom Fínska a Švédska do NATO
Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer a minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) vítajú súhlas Národnej rady (NR) SR so vstupom Fínska a Švédska do NATO. Zhodujú sa, že ich členstvo v Aliancii posilní aj bezpečnosť Slovenskej republiky.
"Spoločne budeme silnejší, zvýši sa naša schopnosť odstrašiť od agresie a v prípade potreby brániť aliančné územie," vyhlásil šéf slovenskej diplomacie. Vstup Fínska a Švédska do NATO je podľa Káčera logickou reakciou na agresiu Ruska voči Ukrajine. Politici, ktorí odmietajú spojeneckú pomoc Slovensku, oslavujú činy agresora, šíria dezinformácie a spochybňujú členstvo Fínska a Švédska v NATO, v skutočnosti podľa neho pre vlastné záujmy hazardujú s bezpečnosťou a prosperitou Slovenska.
Minister obrany sa poďakoval poslancom za jednoznačnú podporu vstupu Švédska a Fínska do NATO. Označil to za dôležitý medzinárodný signál podpory SR pre Severoatlantickú alianciu. "Rozšírenie NATO o tieto dve vojensky významné krajiny predstavuje jednoznačne aj posilnenie našej vlastnej obrany a bezpečnosti," skonštatoval na sociálnej sieti. Verí, že Maďarsko a Turecko, posledné krajiny, ktoré členstvo severských krajín dosiaľ neratifikovali, tak čoskoro urobia.
Premiér poďakoval poslancom
Premiér Eduard Heger (OĽANO) poďakoval poslancom Národnej rady (NR) SR za vyslovenie súhlasu so vstupom Švédska a Fínska do NATO. Slovensko tak podľa neho prispelo k tomu, aby sa rozšírením Aliancie na 32 členov výrazne posilnila jej obranyschopnosť. Informovala o tom hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková. "Za týmto strategickým rozhodnutím škandinávskych štátov je útok Ruska na nášho suseda, ktorý radikálne mení pohľad demokratických štátov na bezpečnosť Európy i celého sveta. Považujem to za zodpovedný krok, pretože musíme otvárať dvere do Aliancie ďalším spojencom, pre ktorých mier a sloboda sú na prvom mieste," skonštatoval premiér.
Vstup Švédska a Fínska do NATO podľa Hegera ocenia aj ostatné krajiny, ktoré s Alianciou spolupracujú, a aj pre ne sa vzájomná podpora stane ešte atraktívnejšia. "Pre našu bezpečnostnú politiku naďalej zostáva prioritou upevňovať vzťahy a vytvárať odolné partnerstvá," dodal.
Pre Slovensko má prijatie Švédska a Fínska aj širší rozmer, myslí si Heger. Poukázal na nedávne oznámenie príchodu švédskej investície Volvo Cars v hodnote 1,2 miliardy eur, ktorá prinesie 13.000 pracovných miest. Pripomenul tiež, že ministerstvo obrany nakupuje fínske obrnené vozidlá 8x8. "Z tohto pohľadu je prijatie krajín do NATO len vyústením našej spolupráce," komentoval. Dodal, že tak ako ostatní členovia NATO majú čo ponúknuť Švédsku a Fínsku, tak aj oni majú čím prispieť k obrane spoločných hodnôt. Hovorí o výhre pre všetkých.