BRATISLAVA – Na Slovensko dorazili búrky. Pekné letné počasie postupne strieda intenzívna búrková činnosť. Svoje by o tom vedeli hovoriť obyvatelia viacerých oblastí Slovenska, kde dnes museli bojovať nielen s dažďom a bleskami, ale aj výdatným krupobitím.
Meteorológovia vystríhali pred búrkami a studením frontom počas celého dňa. Zlé počasie k nám dorazilo od západu. Už aj pred jeho príchodom vznikali prehánky a búrky, najmä na strednom Slovensku, ojedinele boli aj intenzívne. V priebehu ďalších hodín sa naďalej varovali pred ich výskytom najmä na strednom, miestami aj západnom Slovensku, teda v oblastiach, kde je vlhký vzduch, na západe bola väčšinou aj dusno. Na východe sa mali zrážky vyskytnúť len ojedinele, pretože tu bol vzduch väčšinou veľmi suchý, s výnimkou západných okresov regiónu.
"Počasie v našej oblasti dnes začal ovplyvňovať zvlnený studený front, výraznejší bol v severnej časti strednej Európy. Miestami sa vyskytli prehánky a búrky, najmä na strednom Slovensku, ojedinele aj intenzívne s úhrnmi nad 30 mm/30 min (obr. 2, max intenzita v Liptovskej Osade 45 mm/30 min) a s krúpami, no plošne viac zrážok sa vyskytlo západne od nášho územia. Slovensko bolo ešte pred frontom v teplom vzduchu, opäť sa miestami vyskytol tropický deň. K 35 °C však chýbalo pol stupňa, včera to bolo bližšie," uviedlo SHMÚ.
Ako poukázal portál imeteo, prvé búrky sa na našom území začali vyskytovať už ráno okolo 6. hodiny v oblasti Záhoria. „Búrky tu priniesli stovky bleskov a výraznejšie zrážkové úhrny. Podľa radarových odhadov spadlo v oblasti západného Slovenska aj okolo 20 mm zrážok,“ uviedli.
Hoci cez deň ešte bolo na väčšine západného Slovenska pekné a slnečné počasie, v neskorších večerných hodinách, prípadne až počas noci, či rána, zasiahnu búrky aj túto časť územia. Zlepšenie počasie netreba očakávať ani v nedeľu. Búrky sa budú opäť vyskytovať na viacerých miestach nášho územia.
Stredné Slovensko si bujarú búrkovú činnosť „užilo“ už v sobotu popoludní. „Po 12. hodine sa búrky začali vyskytovať na Orave. Namierili si to smerom na juhovýchod, cez Vysoké i Nízke Tatry, kde sa potom rozpadli. Následne sa búrky začali tvoriť v oblasti od Novej Bane, cez Banskú Bystricu až po Hnúšťu. V týchto lokalitách dochádza k opätovnej tvorbe búrok. Z radarových údajov vyplýva, že tieto búrky doprevádzali početné zrážky. Tie sa môžu pohybovať až na úrovni 100 mm,“ uviedol portál.
Miestami boli búrky spojené aj s výdatným krupobití. Tie padali v Novej Bani, Podkriváni, ale tiež v Liptovskej Osade či Dolnom Kubíne. Väčšinou mali priemer od 2 do 3 cm.