BRATISLAVA - Zdá sa, že aj uprostred vládnej krízy sa snaží koaličná Sme rodina stoj čo stoj presadiť svoj najväčší predvolebný sľub z roku 2020 - nájomné byty. Najnovšie sú už známe cenovky, s ktorými novovytvorená vládna agentúra počíta a jednotlivé ceny boli porovnané s tými, ktoré bežní občania platia za hypotéku. Ide o značný percentuálny rozdiel, čo má byť veľkým lákadlom pre záujemcov o nájomné bývanie. Rozdiely sú aj regionálne a vyzerá to tak, že najlacnejšie byty by mali vzniknúť v Prešovskom kraji. Najdrahšie, naopak, v Bratislave.
VIDEO Tlačová konferencia Sme rodina k nájomným bytom:
Očakávali, že ľudia pôjdu po dvojizbákoch, realita je iná
Pri štátom regulovanom nájomnom bývaní je najväčší záujem o trojizbové byty, pričom na východe Slovenska ľudia viac preferujú aj štvorizbové byty. Vyplýva to z prieskumu medzi pracovníkmi rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorého výsledky v pondelok predstavil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Záujem o pripravované štátom regulované bývanie je rovnomerný v celej krajine.
Na čele sú zosobášené páry, potom slobodní ľudia
"Na východnom Slovensku je možno rovnaký, alebo v podiele ešte väčší záujem o nájomné bývanie ako to, čo sme predpokladali, že na západnom Slovensku alebo v Bratislave to bude prirodzené," povedal Krajniak. V internom prieskume rezort oslovil 45.000 ľudí a vrátilo sa mu 3044 odpovedí. Najväčší záujem o takéto bývanie prejavili páry, ktoré sú zosobášené, nasledujú slobodní ľudia, po nich rozvedení a nakoniec vdovci.
Podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) predstavil návrh vzorca, podľa ktorého by sa mali rátať ceny regulovaného nájomného podľa jednotlivých regiónov. Ten vychádza okrem iného aj z priemernej mzdy v jednotlivých krajoch, a tak by podľa modelového príkladu nájomca v Bratislave mal zaplatiť za trojizbový byt vrátane poplatkov a energií mesačne 658 eur, zatiaľ čo v Banskobystrickom kraji už len 440 eur a v Prešovskom 391 eur. "Nájomné bývanie je zaujímavé, keď rozdiel oproti hypotéke je od 100 do 300 eur," povedal Holý.
Sumy sú maximálne, môžu byť aj nižšie, sľubuje Holý
Uvedené sumy sú podľa neho maximálne a investori budú pravdepodobne ponúkať ceny ešte o niečo nižšie. Záujem o účasť na projekte nájomných bytov na Slovensku prejavili štyri finančné skupiny. Ide o fínsky stavebný koncern YIT, Vienna Insurance Group, švédsku skupinu Heimstaden a firmu bwsg. Dohromady by tieto skupiny mohli alokovať do projektu šesť miliárd eur, ktoré by pokrývali zhruba 40.000 nájomných bytov.
Sumy v jednotlivých krajich a rozdiel oproti bývaniu na hypotéku
V tabuľkách nižšie si môžete pozrieť sumy, ktoré budú ľudia platiť v prípade nájomného bývania v jednotlivých krajoch na Slovensku: