BRATISLAVA - Tri okresy Košického kraja môžu v utorok popoludní potrápiť vysoké teploty. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy druhého stupňa. Na celom Slovensku zároveň platia výstrahy prvého stupňa pred búrkami. V okrese Skalica hrozí prívalová povodeň.
Výstrahy pred vysokými teplotami platia pre okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance. Teplota sa tam môže vyšplhať miestami na 35 stupňov Celzia. "Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," pripomínajú meteorológovia.
Na celom Slovensku zároveň platia výstrahy prvého stupňa pred búrkami. Podľa meteorológov je však malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. Pripomínajú však, že intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch, padajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie.
Pre okres Skalica bol vyhlásený druhý stupeň hydrologickej výstrahy. "Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov," konštatuje SHMÚ.
Výrazné teplotné rozdiely
Na území Slovenska zaznamenávajú meteorológovia výrazné teplotné rozdiely. Teploty sa pohybujú od 17 až 18 stupňov Celzia na Myjavsku a na Orave po 36 stupňov na dolnom Zemplíne. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.
Studený front priniesol do západnej polovice územia veľa oblačnosti s dažďom, prehánkami, ojedinele aj s búrkami. Smerom na východ je oblačnosti menej a zrážky sa vyskytujú len ojedinele. Chladný vzduch sa dostal aj na Pohronie, Spiš, čiastočne aj Šariš a horný Zemplín. "Na dolnom Zemplíne je však stále mimoriadne teplo a aj dnes tu teplota prekročila hodnotu 36 stupňov Celzia. To je vo výraznom kontraste oproti západu a severozápadu územia, kde miestami nie je ani 20 stupňov Celzia," približuje SHMÚ.