Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Šokujúci PRÍPAD v ružinovskej nemocnici! Pacientovi vyoperovali nesprávne oko, prišiel o zrak

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali pacientovi nesprávne oko. V dôsledku toho prišiel o obe oči. Lekárka, ktorá operáciu viedla, už s pacientmi nepracuje. V nemocnici prijali viaceré opatrenia. K prípadu dostal podnet aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Podobný incident doteraz v nemocnici nezaznamenali. Vyplýva to zo zistení TASR. "Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení následkov, a to zdravotníckeho, psychologického aj sociálneho charakteru. Veľmi citlivo vnímame túto tragickú udalosť, samozrejme, s dotknutými komunikujeme a budeme nápomocní vo všetkých smeroch," reagovala Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava, pod ktorú zariadenie patrí.

Aktualizované 16:30 Podľa našich informácií sa prípad mal odohrať ešte v septembri minulého roka. Okolnosti incidentu má preveriť aj bratislavská polícia. Univerzita Komenského (UK) je zhrozená správou o operácii, pri ktorej pacientovi vyoperovali nesprávne oko. Stanovisko poskytla hovorkyňa Lenka Miller. Lekárka, ktorá mala operáciu viesť, vyučovala aj na lekárskej fakulte univerzity.

"UK je zhrozená správou, podľa ktorej došlo v dôsledku chyby v zdravotníckom zariadení k nenávratnému poškodeniu zraku pacienta. Dekan Lekárskej fakulty (LF) UK Juraj Šteňo si k predmetnej veci vyžiadal všetky relevantné stanoviská kompetentných osôb a po oboznámení sa s celou udalosťou a súvislosťami zaujme LF UK stanovisko," uviedla hovorkyňa.

Pacient nemá oči, nemocnici to je ľúto

Vzniknutej situácie je nemocnici podľa Kliskej nesmierne ľúto. Potvrdila, že lekárka už prácu pri lôžku pacienta ani na ambulancii a operačných sálach oftalmologickej kliniky nevykonáva. Podľa informácii TASR operáciu viedla uznávaná oftalmologická autorita.

VIDEO K situácii sa vyjadril minister zdravotníctva Lengvarský, rezort však situáciu nekomentoval

Lengvarský sa vyjadril ku COVIDU, k plánu obnovy aj incidentu v ružinovskej nemocnici (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Nemocnica po incidente preškolila personál očnej kliniky v predoperačnej príprave. "Na operačnej sále sa dôsledne vykonáva manažment protokol bezpečnej operácie s následným dodržovaním pravidiel pooperačnej starostlivosti," dodala hovorkyňa. Vytvorila sa podľa nej tiež pracovná skupina a do protokolu, tzv. checklistu, sa zapracovali nové poznatky. Bližšie informácie vzhľadom k prebiehajúcemu šetreniu a citlivosti prípadu nemocnica neposkytla.  

Rezort zdravotníctva incident nekomentuje

Ministerstvo zdravotníctva SR ho nekomentovalo. "Podnetom sa zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorého kompetencii je preverovanie, či bola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne. Kým nebudú k dispozícii závery, ministerstvo zdravotníctva sa nebude k prípadu vyjadrovať," skonštatoval rezort.

ÚDZS potvrdil, že k prípadu dostal podnet. Ozrejmil, že v rámci výkonu dohľadu sa posudzuje postup nemocnice a nie konkrétneho zdravotníckeho pracovníka. Na jeho ukončenie má deväť mesiacov, lehota sa môže maximálne o tri mesiace predĺžiť.

V prípade zistenia pochybenia pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti môže úrad uložiť povinnosť prijať opatrenia na odstránenie nedostatkov. Môže tiež poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti uložiť pokutu, prípadne zákaz výkonu zdravotníckeho povolania najviac na jeden rok. "Ak poskytovateľom zdravotnej starostlivosti je právnická osoba, zákaz výkonu zdravotníckeho povolania môže uložiť jej odbornému zástupcovi," priblížil.

Poškodený môže žiadať náhradu

Pacient, ktorému vyoperovali nesprávne oko, môže nemocnicu žiadať o finančnú náhradu za bolesť či sťaženie spoločenského uplatnenia. Suma sa môže pohybovať v desiatkach tisíc eur. Pre TASR to uviedol docent trestného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity, advokát a súdny lekár Peter Kováč.

Poškodený môže podľa neho žiadať tiež náhradu za zásah do práva na ochranu osobnosti, ktorej zložkou je aj zdravie. "Tu sa náhrada môže pohybovať takisto v desiatkach tisíc eur, prípadne aj viac," skonštatoval. Je podľa neho možné uplatniť náhradu straty na zárobku počas práceneschopnosti, náhradu stratu na dôchodku, náhradu nákladov spojených s liečením alebo náklady, ktoré by poškodenému inak nevznikli.

Zodpovednosť nesie nemocnica

Kováč v tomto prípade ako prvú možnosť odporúča pokus o mimosúdnu dohodou medzi poškodeným a zdravotníckym zariadením. "Takáto dohoda by mohla byť rýchlym a efektívnym riešením situácie pre obe strany," ozrejmil. Poukázal, že štátne zdravotnícke zariadenia nemajú tendenciu takéto dohody uzatvárať. Bude preto zrejme podľa neho nevyhnutné včas uplatniť nárok poškodeného súdnou cestou. "Vzhľadom na aktuálne verejne známe okolnosti prípadu sa dá len ťažko predpokladať iné rozhodnutie súdu ako v neprospech poskytovateľa," zdôraznil s tým, že proces v prípade súdneho sporu môže trvať roky.

Advokát pripomenul, že v prípade nesprávne poskytnutej zdravotnej starostlivosti nenesie zodpovednosť štát, ale poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Úlohou štátu je podľa neho zabezpečiť, aby sa poškodený mohol domôcť spravodlivého odškodnenia.

Viac o téme: NemocnicaOčiOperácieBratislavaRužinovÚDZS
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu