BRATISLAVA - Prostredníctvom 11.822 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (31. 3.) na Slovensku 5754 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 16 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na webe covid-19.nczisk.sk.
"V nemocniciach je 2037 pacientov s ochorením COVID-19, na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny je 181 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 75 ľudí," uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Takmer 68 percent pacientov podľa nej nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky.
"Z pozitívne testovaných RT-PCR testom takmer 45 percent nebolo zaočkovaných. Pozitívny antigénový test má 754 ľudí, takmer 40 percent z nich nemá očkovanie," doplnila Eliášová.
Vo štvrtok sa treťou dávkou vakcíny zaočkovalo 709 osôb, druhú dávku vakcíny dostalo 303 ľudí, prvou dávkou očkovacej látky sa zaočkovalo 138 osôb.
ŠÚKL eviduje 11-tisíc hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín
Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k štvrtku (31. 3.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11.031 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1673 ako závažných. ŠÚKL o tom informuje na svojom webe s tým, že štatistiku k hláseniam bude po novom zverejňovať na mesačnej báze.
Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a v troch ako pravdepodobný. "Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený," dodáva ústav.
Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od viacerých faktorov
ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne počas niekoľkých dní odznievajú. Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od viacerých faktorov, napríklad od celkového zdravotného stavu človeka, od veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede či od psychického nastavenia človeka.
Štatistiku hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín bude ústav po novom zverejňovať na mesačnej báze, najbližšie ju uverejní 2. mája. Doposiaľ štatistiky zverejňoval každý týždeň.