BRATISLAVA - Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Matrioška a Kaťuša zadržala štyroch ľudí, podozrivých z ruskej špionáže na Slovensku. Medzi nimi je aj bývalý asistent poslanca či mimoriadny profesor, prorektor a vedúci katedry bezpečnosti a obrany vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši.
Zo štyroch zadržaných osôb bolo dvom vznesené obvinenie a jednej prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhol aj väzobné stíhanie. "Existuje podozrenie, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti," povedal na dnešnej tlačovej konferencii śpeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Rozsiahle policajné akcie Matrioška a Kaťuša sa konali v Košiciach, Vranove nad Topľou, Ružomberku a Liptovskom Hrádku. Jedným zo zadržaných a obvinených je Bohuš Garbár, známy z videa, ktoré dnes zverejnil DenníkN. Ruský plukovník Sergej Solomasov ho na záberoch verbuje na špionáž a dáva mu úplatok 500 eur pre neho a 500 pre kamaráta. Garbár je obvinený pre zločin vyzvedačstva v súbehu so zločinom prijímania úplatku. Garbár bol prispievateľom do konšpiračných Hlavných správ, šéfredaktor sa od neho dištancoval. K skutkom sa priznal.
Pri domovej prehliadke boli uňho uaistené USB kľúče, nosiče, počítače, ako aj plány o podrobnej schôdzkovej činnosti. Zaistená bola aj finančná hotovosť. Pre Rusov vyzvedal, zbieral a poskytoval vysoko utajené a dôverné skutočnosti. Zároveň verboval ďalších ľudí.
Bývalý asistent poslanca aj vedúci katedry
Ďalším zadržaným je Jozef M. Ide o bývalého asistenta poslanca jednej politickej strany z Vranova nad Topľou. Podľa našich informácií by malo ísť o Jozefa Mihalčina, ktorý bol asistentom Jána Kecskésa z Ľudovej strany Naše Slovensko v minulom volebnom období.
Tento asistent mal vynášať utajované skutočnosti výročných správ v parlamente. "Voči Jozefovi M. nebolo vznesené obvinenie a bol prepustený," povedal dočasne poverený prezident policajného zboru Štefan Hamran.
Rovnako nebolo obvinenie vznesené ani Bohušovi M. Ide o bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby. Ten svoj pracovný pomer ukončil v decembri 2021. Podľa polície chcel získať citlivé informácie z prostredia Slovenskej informačnej služby. Aj jeho nakoniec prepustili.
Ďalším obvineným je Pavel Bučka. Ide plukovníka, ktorý pôsobil ako mimoriadny profesor, prorektor a vedúci katedry bezpečnosti a obrany vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic uviedol, že Bučka mal spolupracovať s ruskou vojenskou rozviedkou od roku 2013.
V tomto štádiu konania hrozí obvineným trest odňatia slobody od štyroch až do trinásť rokov.
Podozrenia sú závažné
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR považuje podozrenia o zapojení občanov SR do trestných činov vyzvedačstva a prijímania úplatku vo vzťahu k bezpečnosti SR za mimoriadne závažné.
"V tejto súvislosti vysoko oceňujeme prácu bezpečnostných, spravodajských zložiek a špeciálnej prokuratúry. Rezort diplomacie je pripravený aj naďalej spolupracovať s príslušnými orgánmi SR a vyhodnocovať nevyhnutné kroky na zabezpečenie obrany a zahraničnopolitických záujmov SR. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v tejto súvislosti pripomína, že včera pri oznámení o vyhostení troch pracovníkov Veľvyslanectva Ruskej federácie v Bratislave bola ruská strana dôrazne požiadaná, aby konala v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, a aby plne rešpektovala zákony SR," uviedol v stanovisku hovorca Juraj Tomaga