BRATISLAVA – Podvodníci sa v snahe vylákať od ľudí peniaze neštítia zrejme skutočne ničoho. Vyťažiť sa snažia aj z aktuálneho vojenského konfliktu na Ukrajine a s ním súvisiaceho utrpenia tisícok ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy. Mnohí z nich totiž ostali odkázaní na pomoc druhých a rôzne humanitárne zbierky.
Práve zbierky sa stali terčom ziskuchtivých podvodníkov. Polícia už v tejto súvislosti upozorňuje ľudí, aby si dávali pozor na podvodné maily, ktoré dostanú od neznámych odosielateľov. Tí sa v nich totiž budú tváriť, že organizujú finančnú zbierku pre Ukrajinu. Ostražitý treba byť aj pred falošnými charitatívnymi zbierkami.
Podvodníci tiež môžu zvoliť odlišnú taktiku a tvrdiť vám, že vo vojne na Ukrajine zahynul "niekto", po kom by ste mali zdediť veľkú sumu peňazí. Ide však tiež z najväčšou pravdepodobnosťou iba o podvod.
Iba nedávno sme vás informovali aj o tom, že internetoví podvodníci sa snažia dostať k vašim platobným údajom a vystríhali vás pred zadávaním údajov vašej platobnej karty. Tento „modus operandi“ našiel využitie aj v súvislosti s vyťažením peňazí z vojny na Ukrajine. Pozor si preto treba dať aj na stránky, ktoré sa budú tváriť, že chcú nejakou formou pomôcť Ukrajine, no v konečnom dôsledku sa dostanete na stránku, kde od vás budú chcieť podvodníci, aby ste zadali číslo svojej kreditnej karty.
archívne video
„Ak chcete reálne pomôcť Ukrajine prostredníctvom finančných zbierok, tak si vždy overte hodnovernosť danej organizácie. Má oficiálnu webovú stránku? Má na nej uvedenú adresu sídla a telefónne číslo? Keď si jej názov zadáte do Google, objavia sa vám reálne články o jej pozitívnej činnosti alebo naopak varovania, že je podvodná? Vidíte na jej stránkach fotky reálnych ľudí, ktorí sú na čele organizácie?,“ radí polícia.