BRATISLAVA/KYJEV – Slovenskí učitelia pôsobiaci na Ukrajine sú takmer všetci bezpečne doma na Slovensku. Informoval o tom minister školstva Branislav Gröhling (Sas). U našich východných susedov sa v noci na dnes začal vojenský konflikt potom, ako boli napadnutí Ruskom. Na internete kolujú zábery zobrazujúce zúfalú snahu ľudí dostať sa z Kyjeva či Charkova.
Ako uviedol Gröhling, dvaja učitelia sa už na Slovensku nachádzali, tri učiteľky sa vrátili a jeden učiteľ pobyt zvažoval. Neskôr rezort školstva informoval, že na Slovensku sa už nachádzajú všetci štyria slovenskí učitelia, ktorí boli ešte dnes na Ukrajine.
Rezort diplomacie vydal odporúčanie občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu na Ukrajinu.
Minister školstva ešte ráno v súvislosti s útokom na Ukrajinu uviedol, že „po dnešku budeme deťom vysvetľovať, že na menších sa nikdy neútočí, keď sa musíme pozerať na ničím nevyprovokovaný útok na nášho východného suseda.“ Ukrajine vyjadril pnú podporu a solidaritu.
Minister školstva tiež rokoval o prípadných možnostiach spolupráce a ponúknutí pomoci v súvislosti so situáciou na Ukrajine s prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie Rudolfom Kropilom, predstaviteľmi SK 8, ako aj riaditeľmi Regionálnych úradov školskej správy.
Rezort školstva zároveň v reakcii na dnešné udalosti kontaktoval všetky poradenské centrá na Slovensku so žiadosťou o zverejnenie kontaktu poradne viditeľne na ich webovej stránke, v prípade možnosti aj o zriadenie krízovej linky, na ktorej bude non-stop dostupný zamestnanec poradenského zariadenia a o zaslanie informácie školám, že sú im v prípade potreby k dispozícii.
Ministerstvo tiež pripravilo pre učiteľov a žiakov odporúčania, ako sa vysporiadať s prežívaním pocitov pri slovách o vojne. „Bol by som rád, aby učitelia v týchto dňoch venovali čas vysvetľovaniu tejto situácie žiakom a študentom z pohľadu histórie, ktorá sa nesmie opakovať. Tiež by mali upozorniť svojich žiakov, aby čerpali informácie len z overených a dôveryhodných zdrojov,“ uviedol Gröhling.
Priamo riadená organizácia ministerstva školstva Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) bude zverejňovať základy klinických krízových rád na zvládanie krízových situácií, ako aj ďalšie podporné materiály. Rovnako bude informovať školy o postupe na zvládnutie krízovej situácie. Zorganizuje tiež veľkokapacitný seminár pre školských psychológov k zvládaniu komunikácie o vojnovej situácii na Ukrajine a jej dôsledkoch. Na webovej stránke VÚDPaP tiež pribudne špeciálna záložka ku krízovej intervencii.