BRATISLAVA - Miestami pred silným vetrom, hmlou, poľadovicou a v okrese Michalovce aj pred hrozbou povodne varujú v stredu meteorológovia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy 1. stupňa, v prípade rizika povodne z topiaceho sa snehu a dažďa v okrese Michalovce platí výstraha 2. stupňa.
Silný vietor môže v stredu fúkať na väčšine západného Slovenska a v okresoch Poprad a Kežmarok. V Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a v časti Prešovského kraja očakávajú meteorológovia vietor, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 65 - 75, v okresoch pod Tatrami až do 85 kilometrov za hodinu.
SHMÚ očakáva aj silný vietor na horách v okresoch Tvrdošín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. V polohách nad 1800 metrov nad morom môže vietor dosiahnuť krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 125 kilometrov za hodinu. Predstavuje to potenciálne nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.
Poľadovica sa v stredu ráno môže tvoriť v Žilinskom, Banskobystrickom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Hmla s dohľadnosťou 50 až 200 metrov sa môže vyskytovať v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Meteorológovia varujú aj pred tvorbou snehových jazykov a závejov najmä na horských priechodoch v Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Trenčianskom kraji.
SHMÚ v prípade hrozby povodne v okrese Michalovce informuje, že vzhľadom na spadnuté zrážky a vzostup vodných stavov na Ukrajine bude na tokoch aj naďalej pretrvávať povodňové nebezpečenstvo. Vývoj hydrologickej situácie budú hydrológovia priebežne aktualizovať.
Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo
Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách trvá v stredu mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Malej a Veľkej Fatre platí dopoludnia do výšky 1200 metrov nad morom malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. Nad touto hranicou je vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.
Hlavným problémom vyšších polôh je nový, vetrom previaty sneh z posledných snežení. "Najmä na záveterných orientáciách uložený pretrvávajúcim silným vetrom vo forme snehových vankúšov a dosiek. Tu je možné uvoľnenie lavíny pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch," uviedol Bešinský.
V nižších polohách je snehová pokrývka vplyvom predchádzajúceho oteplenia a následného ochladenia stabilizovaná. "Na severných expozíciách najvyšších polôh sa v snehovej pokrývke nachádza trvalo slabá nestabilná vrstva hranatozrnného snehu," upozornil.
"Očakávame oblačné počasie s veľmi silným vetrom, prichádzajúcim od severozápadu. V nárazoch môže krátkodobo dosahovať 30 až 35 metrov za sekundu (110 až 125 kilometrov za hodinu)," dodal Bešinský.