BRATISLAVA - Slovensko v skorých ranných hodinách zasiahla správa o tom, že bývalý minister zahraničných vecí a známy politik z obdobia počas vlád Mikuláša Dzurindu Eduard Kukan zomrel. Kukan v týchto dňoch už pôsobil na pôde univerzity, kde ho mali podľa všetkého aj nájsť.
Informáciu priniesla TV JOJ. Kukana mali podľa všetkého nájsť bez známok života na Univerzite Komenského, kde mal mať ako odborný asistent vysokej školy konzultačné hodiny na Katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov.
Pričíňa smrti je pravdepodobne zlyhanie srdca. Eduard Kukan vyučoval na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov UK v Bratislave a bol čestným predsedom Diplomatickej akadémie Karola Rybárika.
Podľa dekana bude nenahraditeľný
Eduard Kukan je pre Právnickú fakultu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave nenahraditeľný. Univerzite odovzdával obrovské skúsenosti a vzdelával mladších kolegov. Povedal dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda.
"Pôsobil u nás po ukončení svojho pôsobenia v Európskom parlamente. Zásadným spôsobom sme využívali jeho potenciál a obrovské skúsenosti v oblasti medzinárodných vzťahov, ktoré u nás vyučoval, a vzdelával mladších kolegov," uviedol Burda.
Známy z vlád Mikuláša Dzurindu
Kukan pôsobil ako minister zahraničných vecí rokoch 1994 a 1998 až 2006, čo z neho robilo trojnásobného ministra zahraničných vecí. V rokoch 2009 a 2014 až 2019 bol zvolený za europoslanca. Tiež pôsobil ako podpredseda strany SDKÚ - DS. Tiež sa uchádzal o funkciu hlavy štátu.
Reakcie politickej verejnosti
Prezidentka Zuzana Čaputová hovorí v súvislosti s úmrtím Kukana o odchode skvelého diplomata, ktorý sa nezľakol ani mečiarizmu a doviedol nás ako krajinu do EÚ a NATO.
Premiér Eduard Heger hovorí, že Kukanov odchod spôsobil aj odchod osobnosti s veľkým prínosom v oblasti diplomacie, kde zosobňoval slušnosť aj rozhľad. Je podľa neho kľúčovou osobou vstupu Slovenska do NATO aj EÚ.
Do veľmi nepríjemného rána sa zobudil aj expremiér Mikuláš Dzurinda, v ktorého vládach sa Kukan objavil ako minister. Hovorí o Kukanovi ako o noblesnom politikovi a dobrom človeku.
Správa sa už dostala aj k jeho bývalému kolegovi vo vláde a ekonómovi Ivanovi Miklošovi. Ten hovorí o odchode skvelého človeka a diplomata.
Kukan bol podľa Bélu Bugára rozvážny človek. Práve v tejto hektickej dobe bude chýbať.
Odchod politika nesie veľmi ťažko aj aktuálny minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý sa s Kukanom stretol len minulý týždeň. "Bol to výnimočný človek a diplomat, ktorý stál pri zrode našej zahraničnej služby. Práve on bol pri zásadných rozhodnutiach, ktoré umožnili náš vstup do EÚ a NATO, a bol to práve on, kto má zásluhu na tom, že sa dnes môžeme oprieť o tieto základné piliere našej zahraničnej politiky," vyhlásil Korčok. Eduard Kukan bol podľa jeho slov inšpiráciou pre celé generácie diplomatov.
Na smrť Kukana už zareagoval aj minister obrany, ktorý rodine vyjadril úprimnú sústrasť.
Minister školstva Branislav Gröhling hovorí o tomto období ako o smutnom, keďže odchádza čoraz viac významných osobností verejného života. Takou bol podľa neho aj Kukan.
O odchode Kukana sa dopočul aj europoslanec za KDH Ivan Štefanec. "Nikdy nezabudnem na naše rozhovory," píše Štefanec.
Úprimnú sústrasť vyjadruje aj líder Dobrej voľby Tomáš Drucker.
Pridala sa aj ďalšia europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Aj europoslanec za Progresívne Slovensko a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka si spomína na Kukana cez fotografiu z archívu.
Pridala sa aj europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann.
Podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej zo Za ľudí krajina prišla o veľkého politika a rozhľadeného človeka a diplomata.
Aj predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) je z odchodu diplomata Kukana smutná.
Večný odpočinok nebohému politikovi praje aj strana SaS.
Župana Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča správa o odchode Kukana zaskočila o to viac, že mu dnes zosnulý politik len v utorok želal všetko najlepšie k narodeninám.
Aj strana Za ľudí píše o odchode Kukana v statuse.
Aj poslanec Juraj Šeliga si spomína na Kukana ako na dobré meno zahraničnej politiky.
Šokujúca správa nepríjemne prekvapila aj štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí Martina Klusa (SaS).
Úprimnú sústrasť vyjadruje Kukanovej rodine aj stála delegácia SR pri NATO.
Na Kukana si spomína aj poslankyňa za OĽaNO Romana Tabák.
Svoju úprimnú sústrasť vyjadrila aj poslankyňa Jana Žitňanská.
Poslankyňa Vladimíra Marcinková hovorí o Kukanovi ako o jednom z najvýznamnejších slovenských diplomatov.
Úprimnú sústrasť vyjadrilo aj hnutie OĽaNO.
Pripomenuli si ho aj jeho stranícki kolegovia Pavol Frešo a Ivan Šimko. "Edo Kukan nesmierne pomohol Slovensku na ceste k demokracii a rešpektu vo svete. Skutočný vlastenec. Vďaka ti, Edo, odpočívaj v pokoji," uviedol Frešo na sociálnej sieti.
Kukan má podľa Šimka veľkú zásluhu na tom, že Slovensko je dnes demokratický a otvorený štát. "Kukan opustil sľubnú a bezpečnú dráhu kariérneho diplomata, aby vstúpil do zápasov zákernej a nevypočítateľnej politiky," skonštatoval Šimko. Tvrdí, že ako predseda jednej z dvoch parlamentných opozičných strán dokázal potlačiť stranícky egoizmus a vlastné ambície a voviedol svoju Demokratickú úniu do Slovenskej demokratickej koalície. "Iba vďaka tomu, že sa demokrati dokázali dohodnúť na spoločnom postupe, sa podarilo uhájiť na Slovensku demokratický režim," poznamenal s tým, že Slovensko môže byť na Kukana hrdé.
Odišiel jeden z najlepší politikov, tvrdí Milan Kňažko
Kukan bol jedným z najlepších slovenských odborníkov na zahraničnú politiku. Bol to skvelý kariérny diplomat a neskôr veľmi umiernený a uvážlivý politik.Uviedol to bývalý vysokopostavený politik a herec Milan Kňažko.
"Veľmi sme spolu komunikovali, hrávali sme spolu dokonca pravidelne tenis a mali sme veľa spoločných záľub," uviedol Kňažko, ktorý v novembri 1989 vstúpil do politického diania a neskôr aktívne pôsobil vo viacerých vysokých štátnych funkciách. "Keď som na sklonku roka 1992 pretváral Ministerstvo medzinárodných vzťahov SR na Ministerstvo zahraničných vecí SR, pátral som po tom, koľko diplomatov pôvodom zo Slovenska pracuje na ministerstve zahraničných vecí ČSFR. Kukan bol vtedy zástupcom pri Organizácii Spojených národov (OSN) v New Yorku. Oslovil som ho, či by bol ochotný pracovať pre Slovensko po rozdelení (Česko-Slovenska) a on súhlasil," priblížil začiatky ich dlhoročnej spolupráce Kňažko. V tejto súvislosti pripomenul, že ich politické dráhy sa prelínali niekoľko rokov. Okrem iného v roku 2000 spoluzakladali Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu (SDKÚ).
Kukan reprezentoval kultúrne a politicky vyspelé Slovensko. Jeho strata je obzvlášť teraz viac pociťovaná. Uviedol to právnik, vysokoškolský pedagóg a bývalý politik Jozef Moravčík, ktorý bol ministrom zahraničných vecí ČSFR, neskôr ministrom zahraničných vecí Slovenska a od marca do decembra 1994 bol predsedom vlády SR.
Kondoluje sa aj zo zahraničia
Srbský prezident Aleksandar Vučič a viacerí zástupcovia zahraničných veľvyslanectiev i slovenských inštitúcií v zahraničí vo štvrtok vyjadrili sústrasť v spojitosti s úmrtím Kukana.
Vučič na svojom oficiálnom účte na Twitteri napísal, že správa o Kukanovej smrti ho zarmútila. "Bol to štátnik, ktorého kariéra výrazne prispela k podpore európskych hodnôt," napísal. Pripomenul, že Kukan na ich poslednom vzájomnom stretnutí prejavil dôveru v "európsku budúcnosť Srbska", za čo je Vučič podľa svojich slov "nesmierne vďačný".
"Sme hlboko zarmútení správami o náhlej smrti Eduarda Kukana," napísalo na Twitteri veľvyslanectvo USA na Slovensku. Kukanova oddanosť hodnotám demokracie a slobody na Slovensku podľa veľvyslanectva "posilnila partnerstvo" medzi SR a USA.
Sústrasť vyjadrilo i írske veľvyslanectvo na Slovensku. Pripomenulo, že Kukan počas svojej kariéry zastával viacero vyššie postavených funkcií na ministerstve zahraničných vecí a pôsobil ako osobitný vyslanec pre Balkán (1999 – 2001) a poslanec Európskeho parlamentu (2009 – 2019).
"Spolu so slovenskými kolegami a jeho (Kukanovou) rodinou smútime za odchodom dlhoročného ministra zahraničných vecí SR, skvelého diplomata v službách svojej krajiny a medzinárodného spoločenstva a bývalého poslanca EP Eduarda Kukana. Česť jeho pamiatke!", napísal na Twitteri hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Peter Stano.
Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Tchaj-peji na Twitteri pripomenul, že Kukan vo februári 2019 Taiwan navštívil. Počas tejto svojej návštevy prevzal občianske ocenenie za svoj dlhodobý prínos pre vzťahy medzi SR a Taiwanom.