BRATISLAVA - Súčasná pandémia dáva zabrať každému z nás. Najviac však trpia deti, ktoré boli minulý rok väčšinu času doma a učili sa dištančne. To prispelo k zhoršeniu duševného stavu detí. Okrem toho sa v súčasnosti častokrát stávajú obeťami kyberšikany. Ako však takýmto veciam zabrániť a ako deti naučiť, čo je správne? K tomu im pomôžu dvaja kamaráti - Richard a Robin!
Deti sú neskutočne zraniteľné a mnohé z nich vedia uveriť aj nedôverčivým osobám. A pandémia koronavírusu tomu vôbec neprispieva. Veď počas minulého roku prakticky úplne stratili kontakt so svojimi spolužiakmi a učiteľmi, keď sa väčšinu školského roka museli vzdelávať online. Mnohé to "nedávali" a rovnako trpeli aj ich rodičia.
VIDEO Kyberšikana, stratený v lese či boj s hoaxami? Deti už nič neprekvapí: Za všetko môžu Bača s Robinom!
Tí často s prosbou o radu kontaktovali známe osobnosti. A tak vznikol aj nápad vytvoriť vzdelávací seriál pre deti. A ako inak, nemôže v ňom chýbať hlavný hrdina - tí sú dokonca dvaja. Rôzne nástrahy a ich riešenia detským divákom približuje Richard s jeho verným štvornohým kamošom Robinom. A deti tieto príbehy budú môcť sledovať už od nedele 6. februára na verejnoprávnej televízii RTVS.
"Nová séria krátkych príbehov šikovného nemeckého ovčiaka Robina a jeho parťáka Richarda približuje detským divákom rôzne dramatické situácie a dáva im návody, ako sa pri nich bezpečne zachovať," vysvetlili policajti na sociálnej sieti. Postavu Richarda si zahral herec Juraj Bača, ktorý celý seriál dokonca sám vymyslel.
„Počas prvej vlny pandémie, keď boli zavreté školy, mi písalo množstvo rodičov, že to majú s deťmi doma veľmi ťažké. Keďže som mal o niečo viac času ako obvykle, napadlo mi, že vytvorím projekt určený špeciálne pre detského diváka. Mojím zámerom bolo, aby bol nielen zaujímavý, ale aby deťom aj pomohol zorientovať sa v rozličných situáciách, ktoré život prináša," povedal Bača. Aj preto vytvoril hrdinu Robina, ktorý deťom priblíži rôzne dôležité témy - a to z oblasti ekológie, ochrany prírody, kyberšikany, duševného zdravia, internetových hoaxov a podobne. "Zároveň im dávame príjemným spôsobom návody, ako sa zachovať v nečakaných situáciách - pri požiari, na cestách alebo keď sa napríklad stratia,” uviedol Bača.
Šikana, 112, aj ekológia
Seriál Robin rozoberá témy, ktorým sa pravidelne venujú aj preventisti rezortu vnútra pri práci s deťmi v teréne: dopravná výchova, použitie čísla 112, šikana, požiar, stratené dieťa v meste alebo v lese, kyberšikana, ekológia a kriminalita či prístup k živým zvieratám. Ide o jedinečný projekt, ktorý deťom pútavo predstavuje riziká bežného života a bezpečnosti. V závere každej epizódy profesionáli z polície, od hasičov či záchranárov deťom vysvetlia, čo robiť, ak sa dostanú do nepríjemnej situácie.
„Ministerstvo vnútra SR dlhodobo vyvíja aktivity v oblasti prevencie detí a mládeže. Odborníci z radov polície a hasičov pravidelne navštevujú školy, kde s deťmi teoreticky i prakticky rozoberajú témy bezpečnosti v rôznych oblastiach života. Okrem toho na riziká upozorňujeme priamo na hromadných podujatiach určených pre verejnosť, formou besied, tlačovín i sociálnych sietí. Iniciatívu zhmotniť nadčasové, no i aktuálne problémy detí formou hraného seriálu sme radi podporili, pretože podobných projektov je veľmi málo. Je to tiež jedna z ciest ako sa dostať k deťom počas pandémie a zatvorenia škôl. Ďakujem všetkým zúčastneným za tento nápad a spracovanie,“ povedal o projekte minister vnútra SR Roman Mikulec.
Nadšené deti
Seriál v utorok dopoludnia predstavili aj deťom - a to konkrétne v Základnej škole Vrútocká v bratislavskom Ružinove. Podľa starostu mestskej časti Martina Chrena tak deťom poriadne spestrili deň - do školy totiž prišiel samotný starosta, ale aj minister vnútra Roman Mikulec, minister školstva Branislav Gröhling, ale aj samotní hlavní hrdinovia seriálu.
"Spoločne sme si pozreli jeden diel, venovaný šikane, a aj v následnej diskusii sa deti naučili, ako sa správať, ak sa s ňou stretnú, či už ako obete alebo svedkovia. V ďalších dieloch sa naučia mnohé iné veci - čo robiť, ak sa niekto stratí, ak niekde zbadajú požiar a podobne," uviedol Chren.
Práve pred mesiacom totiž Slovenskom obehol nechutný prípad šikany z Miloslavova, kde partia tínedžerov brutálne zbila a opila 11-ročnú Andreu, ktorá následne mimoriadne intoxikovaná skončila na bratislavských Kramároch. Pre prípad bol zvolaný aj branno-bezpečnostný výbor, kde Roman Mikulec musel vysvetľovať viaceré medializované informácie, napríklad, že detský gang v obci už dva roky tyranizoval miestnych a pravidelne sa v areáli bývalého družstva, kde sa incident stal, pravidelne stretávali a policajti vo veci nekonali.