BRATISLAVA - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začal na Národnom futbalovom štadióne vo štvrtok očkovať deti vo veku päť až 11 rokov proti ochoreniu COVID-19. Deti by na preočkovanie mali prísť 27. januára. Vo štvrtok o tom informovali lekár BSK Tomáš Szalay a podpredseda BSK pre oblasť zdravotníctva Juraj Štekláč.
Na štadióne by sa malo počas dňa dať zaočkovať 1500 detí. "Spolupracovníci sa snažili zároveň vytvoriť prostredie vhodné pre deti. Registrácia na očkovanie sa realizuje cez Národné centrum zdravotníckych informácií," pripomenul Štekláč.
Proces je iný ako u dospelých
Očkovanie detí je iný proces ako u dospelých. Vakcináciu zabezpečujú detskí lekári a sestry. "Keď máme detský deň, očkujeme len deti do 11 rokov, nekombinujeme to s dospelými, aby sa nám to nepomiešalo, keďže vakcíny pre tieto skupiny sú iné," uviedol Szalay.
Deti je možné dať zaočkovať aj v zariadení Biont. V takzvanej čakárni na očkovanie detí v rámci Bratislavy aktuálne nečaká nikto. "Ďalší termín pre prvé dávky detí bude 17. januára a zatiaľ je na tento dátum zaplnená kapacita na desať percent. Do konca januára sme tiež vypísali termíny na očkovanie pre dospelých, takže sme aj pre dospelých vyprázdnili čakáreň," spresnil Szalay.
Po očkovaní odporúča lekár deťom pokoj a zdržanie sa väčších fyzických aktivít počas siedmich dní po vakcinácii. Na očkovanie by zároveň nemalo ísť dieťa, ktoré nespĺňa vekové kritérium. "Deti by mali byť zdravé, nemali by mať prejavy akútneho respiračného ochorenia, nemali by brať antibiotiká a nemali by byť po očkovaní. Po živej vakcíne by mal byť aspoň mesačný odstup, po neživej je potrebný dvojtýždňový odstup od ďalšieho očkovania," dodal Szalay.
Koronavírusom je podľa ministerstva ohrozené každé dieťa bez existujúcej špecifickej imunity
Rovnako, ako je to v prípade dospelých, nákazou koronavírusom je ohrozené každé dieťa bez existujúcej špecifickej imunity. To potom takisto môže nakaziť ďalšie deti, dospelých či seniorov. Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.
"V porovnaní s počtom hospitalizácií dospelých sú počty hospitalizovaných detí stále nízke, výrazne však už prekročili rekordy z minulých vĺn a ďalej stúpajú," upozornil rezort. Nárast hospitalizácií detských pacientov v dôsledku ochorenia COVID-19 je už viditeľný napríklad v USA či vo Veľkej Británii. Medzi najčastejšie príznaky symptomatického ochorenia COVID-19 u detí patria horúčka, kašeľ, hnačka, či zvracanie. "Obzvlášť ohrozené sú deti s pridruženými ochoreniami, keďže majú vyššie riziko vážneho priebehu," poukázalo MZ.
Pripomenulo, že medzi zriedkavejšie, ale závažné dôsledky infekcie koronavírusom u detí patrí multisystémové zápalové ochorenie. Otázne v prípade detí ostávajú podľa rezortu prípadné dlhodobé následky ochorenia COVID-19. Rezort zdravotníctva preto odporúča očkovanie aj mladších detí. "Deti vo veku päť až 11 rokov dostávajú špeciálne schválený a im určený typ vakcíny, ktorý predstavuje tretinovú dávku oproti štandardnej dávke pre staršie deti a dospelých," dodalo ministerstvo.