BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva informovalo o aktuálnej pandemickej situácii. Počet hospitalizovaných za posledné dni stúpol, mobilita sa kvôli lockdownu znížila. Nemocnice sú aktuálne 90 percentách maxima z druhej vlny.
Ministerstvo zdravotníctva situáciu veľmi pozorne sleduje a prispôsobuje očkovaciemu náporu kapacity. Aktuálne sa očkuje vo vakcinačných centrách v 63 nemocniciach, 15 veľkokapacitných očkovacích centrách a 15 poliklinikách. Aktívne očkujú aj lekári v ambulanciách.
VIDEO Pandémia sa musí riadiť podľa faktov, uviedol premiér Heger: O lockdowne sa rozhodne čoskoro
V nemocniciach je v priemere takmer 3400 pacientov
Počet denných pozitívnych prípadov v priemere klesol, denne pribúda niečo cez 9900 prípadov. Rezort však upozorňuje, že počet denných pozitívnych prípadov klesol aj v súvislosti so zákazom vychádzania a zrušením OTP režimu.
Aktuálne je 2337 mobilných odberových miest v celej krajine. "Kapacity sa pravidelne navyšujú podľa aktuálnej potreby a podľa aktuálnej epidemiologickej situácie, resp. v prípade PCR testovania podľa kapacít laboratórií," vysvetlil šéf rezortu Vladimír Lengvarský.
Stúpol však počet hospitalizovaných v nemocniciach. V čase vyhlásenia lockdownu ich bolo presne 3200, dnes je ich takmer 3400. Viac je aj ventilovaných pacientov i pacientov na JIS-ke. Stúpol aj počet úmrtí. Denne umiera na COVID viac ako 80 ľudí. Včera počet obetí prvýkrát presiahol stovku. Čo sa týka mobility, tá od zavedenia lockdownu výrazne klesla.
Počet nezaočkovaných v nemocniciach sa zvyšuje
Denne v nemocniciach pribudne 375 ľudí, pred týždňom to bolo 350. Za mesiac prijali 8400 nezaočkovaných ľudí, kým očkovaných bolo zhruba 1900. Rezort upozorňuje, že počet nezaočkovaných, čo sa hospitalizácií týka, sa zvyšuje.
Lengvarský situáciu monitoruje
Viac ako 80 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. V nemocniciach je podľa NCZI najviac pacientov s COVID-19 vo veku nad 65 rokov. "Situáciu spolu s mojím tímom veľmi pozorne sledujeme a v prípade naplnenia kapacít zdravotníckeho zariadenia v úzkej kooperácii s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby pacientov prevážame do nemocnice s voľnými kapacitami," povedal šéf rezortu.
Za posledných sedem dní sa takto previezlo 177 pacientov s COVID-19, ktorí nepotrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a 29 pacientov, ktorí potrebujú podporu dýchania. Doteraz bolo na Slovensku v nemocniciach hospitalizovaných 66 027 ľudí s koronavírusom a 6765 pacientov potrebovalo podporu umelej pľúcnej ventilácie.
Nemocnice sú na svojich maximách
Z hľadiska naplnenosti nemocníc sa Slovensko nachádza na 90% z maxima druhej vlny. V porovnaní s druhou vlnou je najviac vyťažený Prešovský kraj (110%), nasleduje Žilinský (102%) a Košický (97%).
Najviac očkujúcich lekárov je v Prešovskom kraji
V súčasnosti očkuje 597 lekárov. "Najviac očkujúcich lekárov je v Prešovskom kraji, najmenej v Trenčianskom, za ich nasadenie a pomoc v očkovaní ľudí im ďakujem," povedal Lengvarský. Aktívne očkujú aj mobilné výjazdové očkovacie tímy.
Mobilné očkovacie tímy v teréne zaočkovali doteraz 219 103 osôb prvou dávkou vakcíny, druhú dávku vakcíny prostredníctvom mobilného očkovacieho tímu dostalo 97 978 ľudí, treťou dávkou vakcíny zaočkovali mobilné očkovacie tímy 11 059 osôb. Mobilný očkovací tím zaočkuje v priemere najviac ľudí v Prešovskom kraji (417).
Aspoň prvou dávkou je zaočkovaných 58 percent ľudí
Prvú dávku očkovacej látky dostalo 2 648 585 ľudí, medzi dospelými je zaočkovaných aspoň prvou dávkou už 58 percent populácie. Druhú dávku vakcíny dostalo 2 348 320 osôb v našej krajine, tretiu dávku 430 894 ľudí.