BRATISLAVA - Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) diskutoval vo štvrtok (11. 11.) so zástupcami zamestnávateľov z Klubu 500, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a Asociácie priemyselných zväzov (APZ). Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
"Na pracovné stretnutie so zástupcami zamestnávateľov som prizval aj zástupcov ministerstiev, aby sme hľadali konkrétne riešenia. Témou diskusie bola legislatíva týkajúca sa envirofondu, nedostatok pracovných síl, ale aj avizované testovanie zamestnancov na pracovisku. Vo viacerých oblastiach už rezorty pripravujú novú legislatívu alebo opatrenia, ktoré by mali riešiť situáciu na trhu práce, alebo ceny energií," uviedol Heger po spoločnej diskusii s predstaviteľmi zamestnávateľov. Na rokovaní sa zúčastnil aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO), štátny tajomník rezortu práce Boris Ažaltovič, štátny tajomník rezortu zdravotníctva Kamil Száz či štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.
Zamestnávatelia sa zhodli, že situácia na trhu práce je komplikovaná, a preto by privítali pomoc vlády. Podľa predsedu SOPK Petra Mihóka je pre zamestnávateľov problém nájsť kvalifikovanú pracovnú silu a jednou z možností je prijať zahraničných zamestnancov. V súčasnosti je však problematické získať vízum a pracovné povolenie pre vysokokvalifikovaného zamestnanca zo zahraničia.
Ažaltovič informoval, že rezort práce pripravil v spolupráci s poslancami Národnej rady (NR) SR návrh zákona o sezónnom zamestnávaní v poľnohospodárstve a cestovnom ruchu, ktorý je aktuálne predmetom politických diskusií. "Do konca roka predložíme na rokovanie vlády tiež návrh riešenia problematiky zamestnávania vysokokvalifikovaných pracovníkov. V priebehu roka predstavíme aj návrh komplexnej zmeny legislatívy v oblasti riešenia nedostatku pracovnej sily. Na začiatku budúceho roka začneme o nej konzultácie s podnikateľmi," komentoval.
Predstavitelia vlády a zamestnávatelia diskutovali aj o aktuálnej pandemickej situácii a opatreniach, ktoré prijala vláda na svojom poslednom rokovaní. "Ekonomika musí fungovať, ale zároveň potrebujeme odľahčiť nemocnice a znížiť počet pacientov v nich. Jedným zo spôsobov je aj testovanie zamestnancov a identifikovanie pozitívnych osôb. Požiadal som ministerstvo zdravotníctva, aby so zamestnávateľmi pokračovalo v diskusii aj na úrovni konzília odborníkov," povedal Heger.
Zamestnávatelia podporujú očkovanie, uvedomujú si svoju zodpovednosť a snažia sa motivovať zamestnancov, aby sa dali zaočkovať. Rešpektujú rozhodnutie vlády o testovaní neočkovaných zamestnancov a o plánovanom otvorení prevádzok v čiernych okresoch. O podrobnostiach sú pripravení diskutovať. Heger avizoval, že v najbližších týždňoch plánuje zvolať ďalšie pracovné stretnutie so zamestnávateľmi, ktoré sa bude týkať aktuálnych možností čerpania eurofondov.
Vo štvrtok sme mali konštruktívne stretnutie, spejeme k dohode, tvrdí Sulík
Stretnutie medzi vládou a zamestnávateľmi bolo konštruktívne a spejú k dohode. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po štvrtkovom (11. 11.) stretnutí so zamestnávateľmi, na ktorom sa zúčastnil aj predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) a zástupcovia ministerstiev.
"V hre sú v podstate dve možnosti, buď zamestnávateľom dáme možnosť sa rozhodnúť, či budú testovať svojich zamestnancov, a oni si tieto testy budú platiť, alebo im dáme povinnosť. Vtedy im tie testy musíme dať. Ako to nakoniec skončí, závisí aj od toho, ako sa vyvíja pandemická situácia," povedal Sulík. Posledné dni podľa neho dochádza k stagnácii novonakazených. "Teraz je priskoro si vydýchnuť, ale podľa toho, ako sa bude situácia vyvíjať, tak budeme prijímať opatrenia," To podľa jeho slov znamená, že ak sa nebude ďalej zhoršovať situácia, nemusia byť opatrenia také dramatické.
Dôležité je podľa neho to, že pri veľkých podnikoch je ľahšie dohodnúť opatrenia než pri malých firmách či mikrofirmách, ktorých sú státisíce. "Tam treba byť opatrný, čo budeme od nich žiadať. Závisí to od vývoja situácie," dodal Sulík.