BRATISLAVA - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k štvrtku (28. 10.) 8820 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1067 z nich ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.
Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 584 závažných hlásení, z toho tri úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, artritídu, perikarditídu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.
Pľúcna embólia, strata vedomia či kolaps
Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 116 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.
Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca boli hlásené tri úmrtia
Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 320 závažných účinkov, z toho tri úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.
Tri závažné hlásenia pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V
Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 37 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu. Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali tri závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.
Ďalších sedem závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal. ŠÚKL zaznamenal aj ďalších šesť závažných reakcií po vakcíne. Úrad k nim dožiadal bližšie informácie.
Na Slovensku je druhou dávkou zaočkovaných viac ako dva milióny osôb
Do štvrtka evidoval ústav spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v troch ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.
Na Slovensku bolo do stredy (27. 10.) zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 2.495.503 osôb, druhou dávkou 2.300.280 osôb a treťou dávkou 30.789 osôb.
ŠÚKL uzavrel ďalšie dva prípady úmrtia v súvislosti s očkovaním
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) uzavrel k štvrtku (28. 10.) ďalšie dva prípady úmrtia v súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19. Ako ústav uviedol na svojom webe, v prvom prípade išlo o už medializovaný prípad muža vo veku 67 rokov, očkovaného vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. V druhom prípade išlo o ženu vo veku 68 rokov, ktorá bola očkovaná vakcínou Vaxzevria.
Štátny ústav priblížil, že v prípade muža, ktorým mal byť podľa medializovaných informácií bývalý poslanec Jaroslav Paška, nemožno vzhľadom na časovú súvislosť s očkovaním vylúčiť, že očkovanie prispelo k rozvoju komplikácií základného ochorenia pacienta a k následnému úmrtiu. Kauzálnu súvislosť preto ŠÚKL uzavrel ako možnú.
V druhom prípade úmrtia ženy príčina úmrtia stanovená pitvou súvisela so vznikom porúch zrážania krvi. "Vzhľadom na závery patologicko-anatomickej pitvy a časovú súvislosť s očkovaním bola kauzálna súvislosť medzi očkovaním a úmrtím vyhodnotená ako pravdepodobná," priblížil.
Doplnil, že v prípade, ak v časovej súvislosti po očkovaní nastane úmrtie, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nariadi vykonanie pitvy, výsledky ktorej poskytujú primárne dôkazy o príčine úmrtia. ŠÚKL v prípade hlásených úmrtí úzko spolupracuje so sekciou súdneho lekárstva a patologickej anatómie ÚDZS.
ŠÚKL eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním
K štvrtku (28. 10.) tak ústav na Slovensku evidoval spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach Comirnaty, Spikevax a Vaxzevria) a v troch ako pravdepodobný (po vakcínach Vaxzevria a Comirnaty). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.
Treťou dávkou vakcíny je na Slovensku zaočkovaných vyše 30-tisíc ľudí
Treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 bolo k strede (27. 10.) na Slovensku zaočkovaných 30.789 osôb. Vyplýva to z informácie, ktorú zverejnil na svojej stránke Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Očkovanie 3. dávkou vakcíny v Ružinovskom domove seniorov
Celkovo bolo na Slovensku podľa údajov Národného centra zdravotných informácií (NCZI), na ktoré sa štátny ústav odvoláva, zaočkovaných prvou dávkou vakcíny 2.495.503 osôb a druhou dávkou 2.300.280 osôb. Na Slovensku sa pri tretej dávke nateraz očkuje vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorou zaočkovali 29.919 osôb a vakcínou Spikevax od spoločnosti Moderna, ktorou zaočkovali 870 osôb.
Rezort zdravotníctva sprístupnil možnosť registrácie na podanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 oficiálne v stredu 13. októbra podvečer. Očkovanie treťou dávkou je dobrovoľné, určené je pre pacientov s oslabenou imunitou.
Od utorka je spustená registrácia na tretiu dávku
Od utorka (26. 10.) sa spustila registrácia na tretiu dávku pre ľudí nad 55 rokov, ale aj pre pacientov s chronickým ochorením či osoby s rizikovou prácou. V prípade, ak pozvánku na tretiu dávku dostanú ľudia, ktorí majú pocit, že by na ňu nemali ísť, mali by sa obrátiť na svojich všeobecných lekárov.