BRATISLAVA - V prípade vyšetrovateľov NAKA, ktorých zadržala policajná inšpekcia, nebol dostatok dôkazov na ich vzatie do väzby a ani na to, že spáchali trestný čin. Vyplýva to z uznesenia Krajského súdu v Bratislave, ktorý rozhodoval o ich väzbe. Sudca Peter Šramko má iný názor.
archívne video
Krajský súd v Bratislave prepustil z väzby na slobodu 1. októbra štyroch vyšetrovateľov. Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Milan Sabota a Štefan Mašin do zadržania pracovali na najvážnejších korupčných prípadoch. Uznesenie, ktoré je verejne dostupné, uvádza, že podozrenia elitných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry voči tímu vyšetrovateľky Diany Santusovej na policajnej inšpekcii boli vážne a oprávnené.
Oprávnené podozrenia! Proti vyšetrovateľom NAKA nie je dostatok dôkazov, rozhodol Krajský súd
Krajský súd argumentoval aj tým, že "dôkazy nazhromaždené vyšetrovateľom nie sú dostatočným podkladom pre trestné stíhanie". V uznesení senát Krajského súdu uviedol aj to, že odposluchy nie je možné preceňovať a nevidí nič zlé a neobvyklé ani na tom, že sa medzi sebou rozprávali o tom, ak napíšu uznesenie o začatí trestného stíhania a ani na tom, ako ho budú kvalifikovať.
Sudca Peter Šramko na webe právnelisty.sk zverejnil článok, v ktorom rozhodnutie Krajského súdu rozoberá. Podľa Šramka tu ide až o "príliš voľné (a niekedy až nelogické) hodnotenie dôkazov zo strany krajského súdu, keď si možno položiť logickú otázku, či by postup policajtov, ktorí by chceli začať trestné stíhanie pre vymyslený skutok mohol vyzerať aj inak ako bolo popísané".
Príbeh poskytnutý obhajobou
Podľa Šramka možno z uznesenia krajského súdu vyvodiť, že krajský súd takmer bezvýhradne pri svojom hodnotení dôkazov akceptoval príbeh poskytnutý obhajobou, ktorý fakticky nehodnotil, ale len prevzal.
"Pokiaľ sa teda hneď po zverejnení písomného vyhotovenia uznesenia krajského súdu objavili v médiách hlasy, že trestné stíhanie obvinených musí byť zastavené, či zrušené, tak ide podľa nášho názoru o predčasné výzvy, nakoľko, ako už bolo uvedené, neopodstatnenosť obvinenia tu konštatoval krajský súd pri väzobnom rozhodovaní a aj to iba na podklade iného hodnotenia dôkazov, pričom zabezpečené dôkazy v danej veci možno celkom určite hodnotiť aj tak ako to urobil okresný súd, t. j. v prospech dôvodnosti vzneseného obvinenia na úvod začatého trestného stíhania," píše Šramko.
Podľa Šramka Krajský súd "vo svojom uznesení uviedol len minimum vlastných právnych úvah (ak vôbec nejaké) a zväčša sa iba obmedzil na nekritické prevzatie (opísanie) často nesprávnej právnej argumentácie jednej procesnej strany, ktorá túto argumentáciu výrazne a dlhodobo propagovala aj vo „svojom“ mediálnom priestore".
Vojna v bezepečnostných zložkách
Šytroch vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa policajnej inšpekcie zadržali pre podozrenie z manipulovania výpovedí a trestného konania. Bol medzi nimi aj šéf tímu Božie mlyny Ján Čurilla, ale aj vyšetrovateľ z kauzy Očistec Pavol Ďurko, Štefan Mašin a Milan Sabota.
Ide o elitných vyšetrovateľov NAKA, ktorí sa venovali najzávažnejším kauzám. Do väzby dostali bývalé policajné špičky, ale aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra či bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara.
Podnetom na začatie trestného stíhania bola podľa uznesenia spravodajská informácia nelegálneho ovplyvňovania svedkov závažnej trestnej činnosti, ktorú poskytla Slovenská informačná služba koncom marca 2021 pod stupňom utajenia "dôverné".