BRATISLAVA – Nedávny výbuch sopky na Kanárskych ostrovoch môže mať neblahý dopad aj na Slovensko. Značnú časť Európy totiž v najbližších hodinách a dňoch zasiahne nebezpečný oxid siričitý, ktorý so sebou prináša kyslé dažde. Nevyhne sa ani nášmu územiu.
Sopka La Cumbre Vieja, ktorá vybuchla ešte 19. septembra, neustále chŕli tony magmy a jedovatých plynov. Zatiaľ, čo magma je problémom hlavne pre samotný ostrov a jej obyvateľov, plyny predstavujú nemalý problém aj pre zvyšok starého kontinentu. Ako upozornil portál imeteo.sk, v najbližších hodinách sa cez Európu presunie mrak oxidu siričitého. Vďaka prúdeniu vzduchu bude postupovať až do Ázie.
Nebezpečný oxid siričitý
Medzi najnebezpečnejšie sopečné plyny sa radí oxid siričitý. Za mesiac činnosti ho mala sopka do atmosféry podľa odhadov vyvrhnúť približne 300 000 ton. Spoločne s oxidom dusičitým pritom patrí k najčastejším príčinám takzvaných kyslých dažďov.
Takéto zrážky s veľmi nízkym Ph v rozmedzí od 4 do 4,5 majú vplyv na kvalitu pôdy, ale aj vody v jazerách či vodných tokoch, čo môže viesť až k úhynu rýb. Dotknú sa aj živých organizmov nachádzajúcich sa v pôde. Dochádza tiež k poškodeniu rastlín a stromov. Ich vplyvom sú vystavené aj budovy.
Oxid siričitý sa zo širšej oblasti východného Atlantiku, kde sú jeho koncentrácie extrémne, dostane v už dnes nad Francúzsko a južnú časť Anglicka. Večer by sa mal presunúť už aj nad Nemecko a naše územie by mal zasiahnuť v stredu.
Na zem by ho však mal dostať až dážď, ktorý by mal spadnúť zo štvrtka na piatok. Očakáva sa však, že u nás budú mať tieto zrážky len veľmi mierne znížené pH a nemali by tak spôsobiť výraznejšie škody na životnom prostredí.