BRATISLAVA - Prostredníctvom 9450 vykonaných RT-PCR testov odhalili na Slovensku v utorok (7. 9.) 417 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudla aj jedna obeť. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 417 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 133 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 9 450 RT-PCR vyšetrení a 11 032 antigénnych testov.
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 394 521 za predchádzajúci deň pribudlo 1 380 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 191 810 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 530 ľudí.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 400 908 pričom takto bolo pozitívne testovaných 396 904 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 856 231 z čoho bolo pozitívne testovaných 385 763 osôb.
Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 356 vzoriek z celkového počtu 359 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 99,2% zastúpenie.
Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (82), nasleduje Košický (79), Žilinský (72), Bratislavský (50), Trenčiansky (43), Nitriansky (35), Trnavský (29) a Banskobystrický (27). Je medzi nimi 180 mužov a 237 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 189 489 a žien 207 415.
Pribudlo jedno úmrtie
V nemocniciach je hospitalizovaných 169 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 126 ľudí. Na JIS sú 15 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1 osobu. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 553 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 458.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 720 267. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Upozornenie: Údaje o Ag testoch a vakcináciách sú priebežne aktualizované. Z tohto dôvodu sa počet Ag testov a zaočkovaných osôb za predchádzajúci deň nemusí zhodovať s rozdielom hodnôt od posledného publikovaného počtu.
RÚVZ chce okres Rožňava zaradiť do červenej fázy
V uplynulých dvoch týždňoch zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Rožňave výraznejší nárast nových prípadov ochorenia COVID-19. V rámci okresu evidujú dve ohniská, ochorenie sa však šíri aj komunitne. Uviedol to regionálny hygienik Jozef Varga s tým, že protiepidemická komisia jednohlasne navrhla, aby bol okres Rožňava zaradený do červenej farby COVID automatu.
„V okrese Rožňava sme zaznamenali na konci 34. týždňa zvýšený počet prípadov ochorenia COVID-19. Z dôvodu mierne zvýšeného počtu pozitivity sme sa rozhodli masívne zvýšiť testovanie metódou PCR. Zároveň sme identifikovali ako možné riziko návrat ľudí z dovoleniek a začiatok školského roka,“ vysvetlil Varga. Ako dodal, zvýšený počet pozitívnych prípadov zaznamenávali v okrese aj počas 35. týždňa, a to vďaka dohľadávaniu kontaktov.
V rámci okresu hygienici aktuálne evidujú dve ohniská nákazy. Ochorenie sa rozšírilo medzi pracovníkmi kuchyne rožňavskej nemocnice aj medzi pedagógmi Strednej odbornej školy technickej v Rožňave. Vydávanie stravy v nemocnici zabezpečuje náhradný personál, stredná škola prešla na dištančnú formu vzdelávania.
Čakanie si nemôžu dovoliť
„Z počtu 67 pozitívnych prípadov v okrese Rožňava za 35. kalendárny týždeň evidujeme 16 prípadov v súvislosti s ohniskom nákazy v nemocnici a 11 prípadov na strednej škole. Ostatné prípady predstavujú skôr sporadický alebo rodinný výskyt a podporili nás v rozhodnutí dať návrh na mimoriadne sprísnenie COVID automatu, pretože už nejde o ohraničené alebo importované nákazy, ale svedčia o komunitnom prenose,“ uviedol regionálny hygienik.
Zo štatistík RÚVZ vyplýva, že väčšinu nových prípadov ochorenia COVID-19 tvoria nezaočkovaní pacienti, podiel očkovaných na nových prípadoch predstavuje približne 33 percenta. „Treba poukázať na to, že na základe epidemiologického vyšetrovania sme zistili, že očkovaní ľudia sú často bezpríznakoví alebo s miernymi príznakmi, pričom pri neočkovaných zaznamenávame vo zvýšenej miere príznaky aj ťažší priebeh,“ doplnil Varga.
Podľa regionálneho hygienika sú v okrese na nárast prípadov lepšie pripravení ako pri prvej či druhej vlne pandémie nového koronavírusu. RÚVZ napriek tomu navrhuje zaradiť okres do červenej farby COVID automatu, neodporúča organizovať žiadne hromadné podujatia a vyzýva rodičov, aby využili možnosť samotestovania detí v školách.
„V prípade, ako je tento, ak sa situácia rapídne zhoršuje, si nemôžeme dovoliť čakať niekoľko dní. Je dôležité, aby obyvatelia pochopili, že prísnejšie opatrenia neprijímame z toho dôvodu, aby sme ich cielene obmedzovali, ale pre to, aby sme ochránili ich zdravie a hlavne zdravie najrizikovejších skupín,“ uzavrel Varga.