BRATISLAVA – Začiatok nového školského roka sa pre mnohých nesie v znamení obáv. To, koľko času deti v školách strávia, je totiž neisté. Dôvodom je, ako ináč, pandémia koronavírusu, ktorá by mohla mnohých žiakov opäť poslať domov. Riešením by mohlo byť očkovanie, toho sa však mnohí rodičia boja.
Vakcína sa aktuálne môže u nás podávať iba dospelým a deťom od 12 do 18 rokov, samozrejme, so súhlasom zákonného zástupcu. Možnosť dať svojich potomkov zaočkovať rodičia využívali už počas leta. Mnohí sa však k takémuto kroku odhodlať nechcú. Bud sami očkovaniu nedôverujú a vakcínu nedali vpichnúť ani sebe, alebo hoci oni očkovaní sú, pri deťoch majú obavy.
Iniciatíva Veda Pomáha – COVID-19 má však pre váhajúcich rodičov jasný odkaz - vakcíny proti ochoreniu Covid-19 sú pre vekovú skupinu 12-18 rokov vysoko účinné a bezpečné. "Výhody očkovania podľa súčasných poznatkov prevažujú nad rizikami aj v tejto vekovej skupine a deťom/rodičom očkovanie zodpovedne odporúčame," uviedli.
Poukazujú na to, že zaznamenané nežiaduce účinky po očkovaní proti Covid-19 medzi deťmi sú mimoriadne zriedkavé, obzvlášť ak sa dodrží odporúčanie niekoľkodňového pokoja a vyhýbanie sa nadmernej fyzickej záťaži po očkovaní. Riziká ťažkého priebehu ochorenia Covid-19 a dlhodobé následky u detí sú tiež síce pomerne malé, avšak nie zanedbateľné. "Očkovanie chráni nielen pred samotným ochorením Covid-19, ale aj pred post-kovidovými následkami ako sú dlhodobá únava, bolesti hlavy, zadýchavanie, búšenie srdca, ale aj závažnými následkami s názvom multisystémový zápal MIS-C (PIMS-TS)," uviedla iniciatíva.
Tiež však upozornili, že čistý benefit očkovania je u detí nižší než u dospelých. Ako príklad uvádzajú najmä seniorov a ľudí so závažnými ochoreniami. Verejné inštitúcie by tak podľa nich mali sústrediť svoje úsilie na očkovanie práve týchto skupín a ponechať očkovanie detí na rozhodnutie ich rodičov.
"Mládež vo veku 12-18 rokov, na rozdiel od menších detí, výrazne prispieva k šíreniu nákazy. Obzvlášť odporúčame očkovanie tínedžerom, ktorí majú súrodencov novorodencov, resp. malé deti, a príbuzných s vážnymi ochoreniami (napr. po transplantácii orgánov, s autoimunitnými poruchami či nádorovými ochoreniami a mnohými ďalšími)," poukázali.
Ministerstvu školstva odporučili, aby minimalizovalo dopady pandémie na deti a ich vyučovací proces. "Nie sú pádne medicínske a epidemiologické dôvody pre dištančné vzdelávanie zaočkovaných žiakov alebo žiakov po prekonaní Covidu-19, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanými spolužiakmi. Školská dochádzka týchto detí by už nemala byť vážnejšie obmedzovaná," tvrdia.
Školský rok sa začal iba dnes. Už počas prázdnin však minister školstva Branislav Gröhling musel riešiť prípadný výskyt nákazy v triedach a školách. Dlhodobo upozorňoval na problémy, ktoré by mohli vzniknúť v okresoch s nízkou mierou zaočkovanosti, kde dokonca nevylúčil ani prípadné zatváranie škôl. Nateraz tiež platí, že pokiaľ sa v nejakej triede vyskytne čo i len jedno dieťa nakazené koronavírusom, doma ostáva celá trieda. Celoplošnému zatvoreniu škôl sa však chce minister vyhnúť.