Sobota28. december 2024, meniny má Ivana, Ivona, zajtra Milada, Nátan

Opozícia sa na Radičovej ešte nedohodla, SMK ale netají podporu

Iveta Radičová
Iveta Radičová (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Opozičné strany sa zatiaľ nedohodli, či ich spoločným kandidátom v prezidentských voľbách bude podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) rozhodne o podpore Radičovej alebo o vlastnom kandidátovi túto sobotu na Republikovej rade, povedal dnes po rokovaní opozičných strán predseda KDH Pavol Hrušovský.

Väčšina členov podporuje Radičovú, uviedol v nedeľu František Mikloško, ktorý minulý týždeň z KDH odišiel. Za kandidatúru Radičovej je aj Strana maďarskej koalície (SMK), naznačil predseda Pál Csáky. Oficiálne rozhodne Republiková rada SMK 28. marca.

K vnútrostraníckej situácii Dzurinda povedal, že je pripravený odísť z funkcie, nedopustí ale rozpad strany. "Také lepidlo ešte nevyrobili, aby mi nohavice prilepilo k predsedníckej stoličke... Nedovolím rozložiť politickú stranu, za ktorú dnes nesiem najväčšiu zodpovednosť, nedovolím SDKÚ-DS rozložiť ani Ficovi, ani rôznym mecenášom, toto nedovolím nikomu, ani rôznym parazitom," vyhlásil predseda Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie.

SDKÚ-DS je podľa neho stranou, v ktorej je najviac nových tvárí a on ich naďalej hľadá. Na nových ľudí je pripravený aj predseda KDH. Nechápe ale presne, čo sa myslí pod generačnou výmenou. Lídri opozície boli úspešní, Dzurinda priviedol Slovensko do Európskej únie a NATO. "Čo také sa stalo, aby bolo treba všetkých vymeniť," vyhlásil Hrušovský.

Opozícia je pripravená konať pri zmene tlačového zákona. Zároveň ale verí, že zákon zmení samotná vládna koalícia. Opozičné strany sú presvedčené, že ju k tomu dotlačili blokovaním novej zmluvy o Európskej únii, tzv. Lisabonskej zmluvy. Vládna koalícia bola donútená ustúpiť opozícii a tlaku medzinárodných organizácií, podarilo sa zastaviť nebezpečné antidemokratické tendencie, povedal Dzurinda. Je presvedčený, že konečná podoba tlačového zákona bude spĺňať demokratické normy.

Opozícia žiada tri zásadné zmeny - užšie špecifikovať právo na odpoveď, aby o pokute nerozhodovalo ministerstvo kultúry a aby ochrana zdroja bola právom novín, nie povinnosťou. Tlačový zákon možno zmeniť v druhom čítaní v parlamente na marcovej schôdzi. Zmeny žiadajú aj vydavatelia a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá ho označila za zbierku paragrafov z totalitných tlačových zákonov.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu