BRATISLAVA - V súvislosti s aktuálnou pandémiou prebiehajú analýzy a výskumy na rôznych úrovniach. Na jeden taký sa dokonca dali aj samotní zamestnanci Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá skúma účinnosť vakcín. Viac o tom povedal zdravotnícky analytik a bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana.
"V Biomedicínskom centre SAV aktuálne realizujeme séroepidemiologickú štúdiu, ktorej cieľom je zistiť výskyt protilátok voči vírusu SARS-CoV-2 u zamestnancov SAV. Očakávame, že výsledky štúdie pomôžu optimalizovať stratégiu epidemiologického monitorovania prostredia SAV vo vzťahu k riziku ochorenia COVID-19. Získané údaje tiež môžu prispieť k udržateľnosti činnosti organizácií SAV v priebehu jesennej a zimnej sezóny. Okrem toho štúdia rozšíri naše poznatky o protilátkovej odpovedi na očkovanie a/alebo infekciu a o obrannej funkcii protilátok voči šíreniu infekcie a ochoreniu COVID-19," píše na svojom webe spomínané centrum SAV.
Analýza výsledkov
Biomedicínske centrum SAV včera zverejnilo výsledky prvej fázy štúdie, zameranej na výskyt protilátok voči SARS-CoV-2 u zamestnancov akadémie. O ich závere prezradil viac analytik Smatana, ktorý zverejnil aj graf.
"Štúdia bola dobrovoľná a určená pre zamestnancov, ktorí boli v čase odberu najmenej 14 dní po druhej dávke očkovania akoukoľvek vakcínou alebo minimálne 14 dní po prekonaní ochorenia COVID-19 (bez ohľadu na očkovací status). Analýza sa realizovala pomocou ELISA metódy na detekciu protilátok špecifických pre S proteín vírusu," popisuje Smatana.
Kľúčové zistenia
Z vyše 800 vyšetrených vzoriek bolo podľa záverov 88% vysoko pozitívnych na prítomnosť protilátok, 9 % bolo pozitívnych a približne 3 % negatívnych. Kľúčové zistenie ale bolo to, že:
- vakcíny navodia silnú protilátkovú odpoveď
- po prekonaní infekcie sa hladina protilátok očkovaním významne zvýši
- v oboch prípadoch je protilátková odpoveď po vakcíne vyššia ako len po prekonaní ochorenia.
Lepšia alternatíva ako "prežiť" covid
"Inak povedané, vakcíny chránia lepšie ako keď si človek ochorením len “prejde”. Tieto závery sú presne v súlade s poznatkami zo zahraničia a teší ma, že aj na “našich” dátach môžeme potvrdiť, že vakcíny sú najefektívnejším nástrojom boja s pandémiou," vysvetlil Smatana.