BRATISLAVA - Je veľkým paradoxom, že občania dôverujú ozbrojeným silám, ale vnímajú negatívne Alianciu a našich spojencov. Prezidentka SR a hlavná veliteľka Ozbrojených síl (OS) SR Zuzana Čaputová to uviedla v príhovore na utorkovom veliteľskom zhromaždení náčelníka Generálneho štábu OS SR.
Nízka podpora NATO je podľa nej aj dôsledok toho, že doteraz sa nepodarilo prepojiť aliančné témy, záväzky a naše členstvo s našimi ozbrojenými silami. "Nielen my, čo sme sa tu dnes stretli, ale celá politická reprezentácia a všetci verejní činitelia by sme sa mali sebakriticky zamyslieť nad tým, či slovenskej verejnosti hovoríme o Aliancii pozitívnym jazykom, či o nej hovoríme dostatočne presvedčivo a či dostatočne otvorene hodnotíme hrozby, ktorým musí čeliť. Toto považujem za chybu, ktorá má potenciál, aby mohla prerásť na zlyhanie," upozornila prezidentka.
Spoločná obrana je podľa prezidentky pre Slovensko najlepšia obrana. "Verím, že nový dlhodobý plán rozvoja ozbrojených síl prinesie silné a jasné potvrdenie tohto porozumenia," vyhlásila. Želá si jasné, kredibilné a realistické plány, ktoré vyplnia nedostatky a medzery v našich spôsobilostiach a našich záväzkoch. "Musíme spoločne zabrániť tomu, aby sa dobudovanie ťažkej brigády a plnenie ďalších záväzkov stalo ďalšou diaľnicou do Košíc. Teda cieľom, ktorého splnenie sa odsúva do vzdialenej budúcnosti," dodala.
Od ozbrojených síl očakáva, že budú vysvetľovať, aké sú ich skutočné úlohy a čo na ich plnenie potrebujú. Žiada tiež nulovú toleranciu voči prejavom extrémizmu medzi príslušníkmi OS SR. Rovnako, že príslušníci armády rázne zakročia proti šíreniu propagandy, hoaxov a dezinformácii. Na politické vedenie rezortu apelovala, aby investície neboli nárazové, aby existovali presné plány na ich využitie a aby sa v rezorte nezmyselne neškrtalo. Rozsah a miera, v akej boli Ozbrojené sily (OS) SR zapojené do riešenia dôsledkov pandémie, musí byť podľa prezidentky pre Slovenskú republiku mementom. Hovorí, že krízový manažment potrebuje zásadné zmeny.
Bojaschopnosť ozbrojených síl sa podarilo udržať, potrebné je zvýšiť naplnenosť
Operačnú pripravenosť Ozbrojených síl (OS) SR sa podarilo vzhľadom na náročné pandemické podmienky udržať na úrovni roka 2019. Prispieť k rozvoju by mala v ďalšom období najmä modernizácia. Potrebné je tiež zvýšiť personálnu naplnenosť. Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko to uviedol po utorkovom veliteľskom zhromaždení. Na zhromaždení sa zúčastnili aj prezidentka a hlavná veliteľka OS SR Zuzana Čaputová a minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
Ako poznamenal Zmeko, zhromaždenie sa koná v netradičnom čase nielen pre pandémiu, ale najmä z dôvodu prechodu na nový systém plánovania. V októbri prejdú ozbrojené sily z jednoročného na dvojročný plánovací cyklus. „Táto zmena nám umožňuje harmonizovať jednotlivé postupy tak obranného plánovania, ako aj rozpočtovania, zároveň aj lepším spôsobom implementovať nadobudnuté poznatky,“ vysvetlil. Rozvoj ozbrojených síl ide podľa Zmeka správnym smerom. Očakáva, že modernizácia ozbrojených síl pomôže napredovať v bojaschopnosti. „Nie je donekonečna akceptovateľný stav, aby sme používali techniku často dvakrát takú starú ako vojaci, ktorí ju používajú,“ podotkol.
Okrem zhodnotenia uplynulého 18-mesačného obdobia v armáde boli témami zhromaždenia aj otázky strategickej komunikácie či schopnosti reagovať na hybridné hrozby. Ako skonštatoval Zmeko, výcvikové úlohy sa napriek pandémii podarilo naplniť. Minister obrany poďakoval vojakom za prácu nielen v domácom krízovom manažmente, ale aj v zahraničných misiách. Poukázal na výraznú podporu občanov ozbrojeným silám. „Sme veľmi ďaleko od toho, že stav je dobrý alebo ideálny. Zanedbávanie investícií do obrany, ktoré trvalo desaťročia, sa prejavilo veľmi výrazne,“ zhodnotil Naď. Upozornil na zlý stav infraštruktúry či výzbroje. Verí, že sa naplní záväzok investovania dvoch percent HDP do obrany. Cieľom rezortu je tiež jasné potvrdenie euroatlantického ukotvenia Slovenskej republiky.