BRATISLAVA - Predstavitelia mimoparlamentnej Aliancie poukázali na negatívne dosahy takzvanej liberalizácie trhu s učebnicami, ktorým čelia všetky základné školy na Slovensku bez ohľadu na vyučovací jazyk. Tvrdia, že v rezorte školstva sa vo viacerých oblastiach diskriminujú národnostné školy.
Liberalizácia trhu s učebnicami podľa odborníčky strany Most-Híd na školstvo Márie Prékop priniesla väčšiu byrokraciu a predraženú ponuku kníh, ktoré nakoniec zaplatia rodičia. Tvrdí aj to, že liberalizácia učebníc diskriminuje národnostné školy. "Slovenské školy majú neporovnateľne pestrejšiu ponuku ministerstvom schválených učebníc. Na prvom stupni slovenské školy majú k dispozícii 274 titulov, maďarské 96, rusínske len desať. Je to do očí bijúci a neakceptovateľný nepomer. Nehovoriac o tom, že medzi ministerstvom schválené učebné texty sa nedostali ani tie zo slovenského jazyka preložené učebnice, ktoré v slovenčine disponujú povoľovacou doložkou," vysvetlila Prékop.
Podľa Konráda Rigóa Aliancia všetky dôležité oblasti a politiky vníma v celoslovenskom kontexte a spôsob, ktorým ministerstvo školstva otvára trh, základným školám ubližuje celoplošne. Tvrdí, že spôsobí viac škody ako úžitku. "Teraz musíme vo veci obstarania učebníc spolupracovať priamo s vydavateľstvami a objednávať od nich a nie priamo na vydavateľskom portáli schválených kníh. Je to zložitejšie a ceny išli rapídne hore. V prípade maďarských kníh aj o zhruba 160 percent. Takže za menší finančný rámec je možné kúpiť menej kníh ako do roku 2019," uviedol riaditeľ Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Nesvadoch Norbert Becse. Aliancia plánuje svoje postrehy prezentovať aj vedeniu ministerstva školstva.