BRATISLAVA - Vládna kríza paralyzuje aj parlament. Práve preto prerušil predseda NR SR Boris Kollár schôdzu a presunul ju na budúci týždeň. Podľa jeho slov si musia veci v koalícii upratať, alebo sa slušne rozísť. Cirkus z krízy sa nemôže preniesť to parlamentu. Opozícia to kritizuje.
Šéf parlamentu Kollár prerušil piaty deň 25. schôdze hneď v úvode rokovania. Pokračovať by mala o týždeň v utorok, teda 30. marca. Budúci týždeň by podľa jeho slov mali postupovať v zmysle schváleného programu. Smer aj Hlas prerušenie schôdze kritizujú.
Sulík podal demisiu: VLÁDNA KRÍZA paralyzuje aj parlament! Kollár prerušil schôdzu, čaká sa na Za ľudí
VIDEO Boris Kollár prvýkrát pohrozil odchodom z vlády, ale aj predčasnými voľbami
Hnutie Sme rodina pripustilo odchod z vlády
Kollár ľutuje demisiu ministrov, no kritizuje rôzne požiadavky. "Čo sú to za vyhlásenia, že rozbijem vládu, podám demisiu a poviem, že nechcem predčasné voľby? A čo potom chceš? Úradnícku vládu, agóniu?" povedal Kollár. "Nedovolím toto naťahovať dlhšie," povedal Kollár. Ak sa to do týždňa nevyrieši, tak odíde a priamo povie, že treba predčasné voľby. "Tak predstúpim pred ľudí, poviem, že nebudem sa tohto cirkusu zúčastňovať a odchádzam preč. A nebudem ľuďom klamať, poviem, že poďme do predčasných volieb," povedal na tlačovke.
Musíme to rýchlo upratať alebo sa slušne rozísť
Kollár prerušenie odôvodnil vládnou krízou. "Aby som cirkus z vlády nepresunul do parlamentu," poznamenal. Chce, aby zákony prechádzali kontinuálne, nemuseli prepadávať body a presúvať poradie návrhov. "V tomto prípade je chyba na našej strane, musíme tu veľmi rýchlo upratať alebo sa slušne rozísť," poznamenal a ospravedlnil sa kolegom. "Radšej, nech je týždeň pokoj. Môžete povedať čokoľvek na našu koalíciu, ale nebudete môcť povedať, že v tomto pléne má Kollár neporiadok," dodal.
Kollár má právo prerušiť schôdzu, my to musíme rešpektovať
Predseda parlamentu má právo prerušiť schôdzu, my to musíme rešpektovať. V reakcii to povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Verí, že budúci týždeň bude koalícia schopná riadne pokračovať. Zopakoval, že premiér Igor Matovič je ochotný odísť z funkcie. Sebareflexiu by mali podľa neho však vykonať aj koaliční partneri. Dodal, že rokovania pokračujú a možné alternatívy riešenia či možného nástupcu Matoviča vo funkcii komentovať nechcel.
"Osobne si myslím, že by sme to zvládli, že by sme schválili zákony, ktoré sú potrebné, ale je to rozhodnutie predsedu NR SR a my to musíme rešpektovať," povedal Šipoš s tým, že poslanci OĽaNO boli pripravení rokovať. Poznamenal, že v pondelok (22. 3.) sa stretli s predsedami poslaneckých klubov a vydiskutovali si priebeh aj pozmeňujúce návrhy.
Pomoc ľuďom sa odkladá, lebo koalícia nie je schopná sa dohodnúť
Pomoc ľuďom sa pre vládnu krízu odkladá, štát nie je schopný pomôcť občanom len preto, že koaličné strany ani po mesiaci vládnej krízy nie sú schopné dohody, uviedol v stanovisku Peter Pellegrini. "Vládna koalícia dnešným rozhodnutím predsedu parlamentu Borisa Kollára o týždennej prestávke v rokovaní parlamentu potvrdila, že priviedla štát do úplného rozvratu. Po znefunkčnení vlády je už nefunkčný aj parlament, hoci práve dnes sa mal venovať konkrétnej pomoci ľuďom," uviedol Pellegrini. Dodal, že po mesiaci takéhoto "upratovania" bez výsledku je čas pristúpiť k druhej možnosti, a to rozpustiť vládnu koalíciu a vyhlásiť predčasné voľby.
Vládna koalícia je podľa Fica v rozklade
Prerušenie aktuálnej schôdze je potvrdením, že nielen vládna koalícia, ale aj inštitúcie štátu sú v totálnom rozklade, vyhlásil predseda opozičného Smeru Robert Fico. Nerozumie, prečo sa do pléna predložili návrhy legislatívy, ktoré mali riešiť pandemickú situáciu a mali sa prebrať v zrýchlenom režime. Smer sa preto obracia na troch najvyšších ústavných činiteľov, aby ľuďom vysvetlili, čo sa deje.
"Toto dnešné rozhodnutie je potvrdením, že nielenže vládna koalícia, ale aj inštitúcie štátu ako vláda a NR SR sú v totálnom rozklade," vyhlásil Fico na utorkovej tlačovej konferencii. Šéf Smeru pripomenul, že aktuálne nemáme ministra zdravotníctva, práce ani ministra hospodárstva a vyzerá to tak, že pribudnú ďalšie demisie. Poslanci koalície sú podľa neho v takom vnútornom rozklade, že nie sú schopní sa stretnúť a dohodnúť, ako budú v pléne hlasovať.
Na programe je niekoľko neprerokovaných bodov
Na programe schôdze majú pritom poslanci ešte niekoľko neprerokovaných bodov. Medzi nimi aj vládne návrhy v skrátenom legislatívnom konaní súvisiace s pandémiou nového koronavírusu. Prvým je novela zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti. Umožniť má posielanie žiadosti o odklad daňového priznania aj elektronicky e-mailom či predĺžiť uplatňovanie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty na respirátory triedy FFP2 a FFP3 do 30. júna. Nastavuje dopredaj cigariet, ktoré boli zdanené sadzbou spotrebnej dane platnou do 31. januára, až do vypredania zásob.
V zrýchlenom režime majú rokovať aj o balíku noviel v oblasti zdravotníctva súvisiacich s druhou vlnou pandémie. Príbuzným zdravotníkov, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 po nakazení sa v práci, by mala legislatíva umožniť dostať od štátu odškodné. Pacientom s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, u ktorých po prekonaní pretrvávajú respiračné, nervovo-svalové alebo pohybové ťažkosti, by sa mohla uhrádzať liečba v kúpeľoch. Návrh sa zaoberá i použitím nosových rýchlotestov určených na profesionálne použitie aj nezaškolenými osobami.
Odklad rokovania sa dotkne aj schémy pomoci pre oblasť cestnej dopravy, ktorej cieľom je zmierniť dôsledky koronakrízy na tento sektor. Poslanci už pritom schválili pre tento návrh zákona skrátené legislatívne konanie. V zmysle schváleného programu by mali o týždeň v utorok pokračovať v diskusii ku klimatickej petícii, prihlásených je ešte niekoľko rečníkov. O uznesení k nej by malo plénum následne rozhodnúť.
Petíciu Za klímu, za budúcnosť spustila iniciatíva Klíma ťa potrebuje koncom septembra minulého roka. Žiada v nej o vyhlásenie klimatickej núdze s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040. Tiež chce, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán jej dosiahnutia, a žiada ju o podporu najvyššieho sprísnenia klimatických cieľov EÚ. Neprerokovaných je aj niekoľko poslaneckých návrhov. Zákonodarcov čaká tiež voľba člena Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) a dvoch členov Dozornej rady ÚPN, ako aj voľba členov Rady RTVS.