PEZINOK - Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes rozhoduje o väzbe pre šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Jeho výsluch sa začal o 10-tej hodine. Pčolinský medzitým prostredníctvom advokátky Evy Mišíkovej oznámil, že sa vzdáva funkcie riaditeľa SIS. Súd rozhodoval takmer deväť hodín, nakoniec vzal Vladimíra Pčolinského do väzby.
Aktualizované o 19:20
Advokátka Eva Mišíková o väzobnom stíhaní Vladimíra Pčolinského
Aktualizované o 19:15
Prokurátor Peter Kysel o rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu
Aktualizované o 19:06
Špecializovaný trestný súd rozhodol o tom, že Vladimír Pčolinský pôjde do väzby z dôvodu obavy pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, Pčolinský sa odvolal. Na rade je Najvyšší súd.
Aktualizované o 16:25
Rozhodnutie o tom, či súd zoberie Vladimíra Pčolinského do väzby, bude vyhlásené o 18:00.
Aktualizované o 16:06
Vladimír Pčolinský sa vzdáva funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby
Aktualizované o 09:18
Na Špecializovaný trestný súd v Pezinku eskortovali krátko pred 9.30 hodinou obvineného riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Na otázku médií, ako vníma svoje zadržanie, nereagoval.
Vladimíra Pčolinského zadržali príslušníci NAKA vo štvrtok 11.3. v skorých ranných hodinách. Obvinili ho z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40.000 eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Kollára.
MIMORIADNE Nočné zadržanie šéfa SIS: Predseda Sme rodina poslal prezidentke Čaputovej list!
K obvineniu riaditeľa SIS sa vyjadril aj predseda parlamentu Boris Kollár a minister práce MIlan Krajniak. Tí vyzvali orgánny činné v trestnom konaní, aby vec nezdržiavali prípad Pčolinského riadne prešetrili. "Aby sme veľmi rýchlo zistili, kto za týmto skutkom stál a prečo sa toto celé udialo," vyhlásil v sobotu.
Krajniak upozornil, že v minulosti v kauzách Lexa a Gorila, ktoré súviseli s SIS, žiadali orgány činné v trestnom konaní pred výpoveďami o zbavenie mlčanlivosti svedkov aj obvinených. "Teraz je stanovisko iné v tom, že je možné vypovedať aj bez zbavenia mlčanlivosti," povedal. Z uznesenia o vznesení obvinenia podľa Krajniaka vyplýva, že je vznesené najmä na základe jednej výpovede bývalého príslušníka SIS, ktorý nebol zbavený mlčanlivosti. "Ak totiž platí, že mal byť zbavený mlčanlivosti, celé vznesené obvinenie je úplne procesne na vode," vyhlásil.
Výzva Špeciálnej prokuratúry
Špeciálna prokuratúra vyzýva verejne činné osoby, aby sa zdržali vyjadrení na adresu orgánov činných v trestnom konaní. Takéto vyjadrenia podľa špeciálnej prokuratúry vytvárajú tlak na príslušné orgány a sú kontraproduktívne. Kritizuje aj prirovnávanie ku kauze Gorila.
"Pokiaľ sa v tejto súvislosti spomína prípad "gorila", tak vôbec nejde o priliehavé prirovnanie, pričom práve aj v tejto kauze bol pri problematike mlčanlivosti zaznamenaný sporný postup SIS." tvrdí prokuratúra.
Celé stanovisko
"Tak ako v minulosti, tak aj teraz Úrad špeciálnej prokuratúry vyzýva verejne činné osoby, aby sa zdržali verejných vyjadrení na adresu orgánov činných v trestnom konaní bez znalosti spisu, relevantnej právnej úpravy a súdnej praxe. Takéto vyjadrenia potom zbytočne vytvárajú tlak ako na orgány činné v trestnom konaní, tak aj na súd a pôsobia kontraproduktívne. Pokiaľ sa v tejto súvislosti spomína prípad "gorila", tak vôbec nejde o priliehavé prirovnanie, pričom práve aj v tejto kauze bol pri problematike mlčanlivosti zaznamenaný sporný postup SIS."
SIS je pripravená
Slovenská informačná služba je v súlade so zákonom pripravená okamžite poskytnúť prezidentke Zuzane Čaputovej svoje súhlasné stanovisko o oslobodení od povinnosti mlčanlivosti riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Uvádza sa to v stanovisku SIS, ktoré poskytla jej hovorkyňa Zuzana Morávková.
„Vzhľadom na medializáciu okolností spojených s oslobodzovaním od povinnosti mlčanlivosti riaditeľa Slovenskej informačnej služby Ing. Vladimíra Pčolinského, PhD. Slovenská informačná služba ubezpečuje, že je v súlade so zákonom pripravená okamžite poskytnúť prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej ako orgánu oprávnenému na rozhodovanie o jeho oslobodení svoje súhlasné stanovisko. Slovenská informačná služba zároveň ako štátny orgán zodpovedný za ochranu utajovaných skutočností vo svojej pôsobnosti považuje za nevyhnutné poskytnúť aj verejnosti svoje stanovisko vo veci oslobodenia od povinnosti zachovávať mlčanlivosť o utajovaných skutočnostiach, pričom tak urobí po tom, čo predloží všetky relevantné informácie o aktuálnej situácii Osobitnému kontrolnému výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, ktorého mimoriadne zasadnutie bolo zvolané na 15. marca 2021,“ uviedla hovorkyňa.