BRATISLAVA – Na Slovensku 7. marca potvrdili prvých sedem prípadov juhoafrickej mutácie nového koronavírusu. Následne sa objavili informácie, že tento variant identifikovali aj u ľudí bez cestovateľskej anamnézy. Rezort zdravotníctva to však popiera.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová odvolávajúca sa na pracovníkov zo Slovenskej akadémie vied oznámila, že všetky osoby, u ktorých sa identifikovala juhoafrická mutácia koronavírusu, majú cestovateľskú anamnézu. „Boli v domácej izolácii a v tejto chvíli sa nedokázalo šírenie tejto mutácie vírusu na území Slovenska,“ doplnila.
VIDEO Vývoj pandémie na Slovensku od ohlásenia prvého prípadu nákazy novým koronavírusom
Čítajte aj: Do prírody iného okresu ísť nemôžete, do Tanzánie áno: Odborníci varujú! Hrozí šírenie nebezpečných mutácií
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave eviduje ženu, ktorá sa vrátila z dovolenky v Tanzánii a Zanzibare. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave zaznamenal ženu, ktorá sa vrátila z Turecka, taktiež dvoch mužov a jednu ženu, ktorí sa vrátili z Tanzánie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline registruje muža, ktorý sa vrátil zo Zanzibaru.
„Informácie k siedmej pozitívnej vzorke sa nemenia, žena prišla zo Zanzibaru, registruje ju Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva.
Variant 501Y.V2 po prvý raz zaznamenali v decembri 2020 v Juhoafrickej republike (JAR). Na základe predbežných štúdií sa aj ten rýchlejšie šíri, takisto sa však zatiaľ nepotvrdilo, že by spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia COVID-19. Je nebezpečný v tom, že umožňuje pôvodcovi covidu čiastočne obísť odpoveď imunitného systému napadnutého človeka. Či budú vakcíny účinné voči mutáciám nového koronavírusu, nie je v tejto chvíli úplne jednoznačné.